Home » Handbal, International » Meci demn de o finala: Norvegia-Olanda 30-29 (15-15)

Meci demn de o finala: Norvegia-Olanda 30-29 (15-15)

norvegia-ce-2016 Olanda si Norvegia au oferit un spectacol handbalistic in finala Campionatului European de handbal feminin, nordicele obtinand victoria la limita cu 30-29. Norvegia obtine cel de-al saptelea titlu continental, in timp ce Olanda ramane fara titlu castigat desi a avut prestatii deosebite la ultimele 3 turnee finale (argint CM 2015, locul 4 la Jocurile Olimpice 2016 si argint CE 2016).

Olandezele au practicat acelasi joc specific, foarte rapid, care le-a derutat pe nordice in prima repriza. Nordicele au fost conduse si cu 4 goluri, 9-13, dar au revenit pe final, prima repriza incheindu-se la egalitate, 15-15.

Campioana mondiala si europeana en-titre s-a distantat la 5 goluri in minutul 47, 22-27, insa olandezele aveau sa lupte pana la final. Antrenoarea Helle Thomsen a riscat, scotand portarul si introducand al 7-lea jucator de camp.Mutarea s-a dovedit inspirata, Olanda fiind foarte aproape de egalare si avand atacul cu 20 de secunde ramase de joc.

La o repunere de la 9 metri cu doar 4 secunde ramase, pivotul olandez Snelder paseaza gresit, trimitand mingea in piciorul Corneliei Groot, iar finala se incheie cu victoria la limita a Norvegiei.

Chiar daca au practicat un joc placut ochiului si Tess Wester a avut numeroase parade in poarta, Olanda se recunoaste inca o data invinsa de Norvegia, care devine campioana europeana pentru a 7 oara (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016).

Din tabara campioanei europene trebuie evidentiata Nora Mork, norvegianca marcand 12 goluri in finala, terminand pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 53 de goluri marcate la acest turneu final.

In finala mica, Franta s-a impus in fata Danemarcei cu 25-22 (14-9).

Norvegia – Olanda   30-29 (15-15)

Norvegia: Grimsbo (38%), Solberg 26% – Mork (12 goluri), Frafjord (5), Herrem (4), Arntzen (3), Kristiansen (2), Oftedal (2), Waade (2).

Olanda: Tess Wester (36%) – Snelder (6), Groot (5 goluri), Polman (4), van Der Heijden (3), Abbingh (3),  van Olphen (2), Broch (2), Goos (2), Visser (1), Malestein (1).

Etichete:, , , ,