Home » International, Tenis » Miami Open: Simona Halep a pierdut in fata Serenei Williams dupa doua ore de joc

simona halep serena williams getty images Simona Halep a pierdut in 3 seturi semifinala impotriva numarului 1 mondial, desi romanca a avut o revenire spectaculoasa, egaland la 5 dupa ce a fost condusa cu 5-2.

Americanca a inceput mai bine meciul, impunandu-se in primul set cu 6-2, avand 13 mingi castigatoare fata de doar 7 ale Simonei.

In actul secund s-a mers cap la cap pana in ghemul 9, Simona reusind break-ul. Romanca s-a impus si pe propriul serviciu reusind astfel sa egaleze la seturi dupa 6-4 in setul secund.

Serena a inceput puternic decisivul, a condus cu 3-0 si 5-2, dar Simona nu a renuntat la lupta reusind sa egaleze la 5. Apoi, americanca a castigat pe propriul serviciu reusind si break-ul la zero, pentru o victorie cu 7-5 in decisiv dupa doua ore si 9 minute de joc.

In finala, Serena Williams o va intalni pe Carla Suarez Navarro, iberica trecand de numarul 9 mondial, Andrea Petkovic, in doua seturi cu acelasi scor, 6-3.

Pentru prezenta in semifinale, Simona va primi un cec valorand 220.230 de dolari si 390 de puncte in clasamentul WTA.