Home » International, Tenis » Miami Open: Simona Halep a trecut in sferturi de Sloane Stephens! Urmeaza Serena Williams in semifinale

simona halep In sferturi la Miami Open, Simona a intalnit-o pe reprezentanta gazdelor, Sloane Stephens, numarul 45 mondial.

In partida disputata miercuri dimineata in Romania, Simona a avut un prim set excelent, in care si-a dominat categoric adversara, set castigat cu 6-1. Numarul 3 mondial a inceput mai bine si setul secund, romanca avand 3-0 cu doua break-uri reusite. Americanca reintra in meci dupa ce a castigat 4 ghemuri consecutiv, Simona fiind nevoita sa egaleze la 4 si la 5. La 5-5, americanca se pierde cu firea, iar Simona nu iarta, castigand setul secund cu 7-5.

Asadar, dupa o ora si 16 minute de joc Simona Halep si-a asigurat prezenta in semifinale, acolo unde o va intalni pe numarul 1 mondial, Serena Williams. Americanca a trecut in sferturi de nemtoaica Sabine Lisicki, numarul 27 mondial, dupa un meci de doua ore, terminat in decisiv: 7-6 (4), 1-6, 6-3.

Astfel se repeta semifinala de la Indian Wells, acolo unde Simona s-a calificat in finala, deoarece americanca a abandonat inainte de startul partidei.

Semifinala de Miami Open, dintre Simona Halep si Serena Williams, va avea loc vineri dimineata (in Romania) cu incepere de la ora 04:00.

Sursa foto: Getty Images.