Home » Handbal, International, National » N-au produs surpriza! HCM Constanta – Montpellier 32-36 (14-18)

N-au produs surpriza! HCM Constanta – Montpellier 32-36 (14-18)

HCM Constanta HCM Constanta a pierdut in semifinalele Final Four-ului , cu 32-36, in fata echipei Montpellier, francezii respectandu-si postura de favoriti.

In cea de-a doua semifinala a zilei,  din Final Four-ul de la Berlin, s-au intalnit HCM Constanta si tittrata echipa franceza Montpellier. Campioana Romaniei a inceput cu incredere aceatsa partida, conducand cu 1-0 si 2-1. Totusi, echipa franceza a demonstrat de ce era favorita in aceasta intalnire, preluand controlul inca din minutul 10, (6-4). Cu un joc rapid si cu multe solutii in ofensiva, francezii s-au distantat la 4 goluri, diferenta consemnata si dupa primele 30 de minute de joc, cand Montpellier a intrat la cabine cu scorul de 18-14.

Constantenii au sperat intr-o surpriza si dupa pauza, reusind sa miscoreze diferenta in minutul 40, la doar 2 goluri, 20-22. Apoi, antrenorul lui Montpellier, Patrice Canayer, a solicitat timeout si jocul s-a rupt, francezii distantandu-se decisiv pe tabela.  In minutul 50, Montpellier avea 6 goluri avantaj, 31-24, iar constantenii nu au mai reusit pe final decat sa reduca diferenta din nou la 4 goluri. A fost un joc bazat mult pe ofensiva, in care echipa franceza a dominat, constantenii avand totusi o prestatie onorabila. Alexandru Csepreghi a fost cel mai prolific marcator de la HCm, cu 10 goluri marcate, in timp ce de la francezi s-a remarcat Dragan Gajic, slovenul marcand de 9 ori in aceasta intalnire.

HCM Constanta va evolua duminica, de la ora 14.00 in finala mica, unde va intalni echipa organizatoare a acestui turneu final, Fuchse Berlin pierzand in prima semifinala a zilei in fata ungurilor de la Pick Szeged, cu 24-22.

Asadar, in finala mare programata tot duminica, se intalnesc Montpellier si Pick Szeged, cu incepere de la ora 16:35, in direct pe Digi Sport 3.

HCM Constanta: Popescu, Stanescu – Csepreghi (10 goluri), Simicu (7), Toma (4), Criciotoiu (3), Cristescu (3), Novanc (2), Angelovski (1), Cutura (1), Sadoveac (1), Vujadinovic (1), Adzic, Buricea, Soldanescu, Stavrositu.

Etichete:, , , , ,