Home » Alte sporturi, Baschet, International » NBA: Houston Rockets – Los Angeles Lakers 98-99 Blake reuseste cosul victoriei cu o secunda inainte de final

Houston Rockets-Los Angele Lakers Houston Rockets si Los Angeles Lackers au oferit in aceasta dimineata (data Romaniei datorita fusului orar) o partida spectacol in NBA, oaspetii obtinand victoria datorita unei aruncari 3 puncte reusita de Steve Blake, cu o secunda inainte de expirarea timpului regulamentar de joc.

A fost prima intalnire dintre Dwight Howard si fosta sa echipa, celebrul pivot american preferand sa semneze in vara un contract pe 5 sezoane cu formatia din Houston.

Oaspetii au dominat categoric prima repriza, avand la un moment data si 19 puncte avantaj, datorita unui joc colectiv care a dat roade in ofensiva.

Gazdele nu au cedat si au reusit sa reintre in joc, apararea fiind mult mai organizata dupa pauza. Mai mult, gazdele egaleaza la 91, cu 4 minute si 44 de secunde inainte de final, iar cu 10 secunde inainte de final aveau un avans de 98-96.  Apoi s-a evidentiat Steve Blake, care a reusit o aruncare de 3 puncte cu o secunda inainte de finalul partidei. Houston nu reuseste sa marcheze la ultimul atac si astfel, echipa din Los Angeles reuseste victoria cu 99-98.

James Harden a fost cel mai bun jucator al echipei gazda, cu 35 de puncte, 9 recuperari si 5 pase decisive, in timp ce de la oaspeti, Jodie Meeks a fost cel mai prolific marcator cu 18 puncte.

Cu aceasta reusita, Lakers are un bilant de 3 victorii si 3 infrangeri in 6 partide, fara vedeta echipei, Kobe Bryant, care nu si-a facut aparitia in teren in campionat, fiind in recuperare dupa o accidentare survenita la sfarsitul sezonului precedent.