Home » Alte sporturi, Baschet, International » NBA: Rezultatele din primele 3 jocuri ale primei faze playoff

NBA: Rezultatele din primele 3 jocuri ale primei faze playoff

miami heat charlotte bobcats  In prima faza din playoff-ul NBA s-au inregistrat multe rezultate surpriza, meciuri stranse, unele decise dupa o repriza de prelungiri. Din cele 8 confruntari din playoff-ul baschetului american, doar Miami Heat (foto) a reusit sa se impuna in primele doua partide disputate pe teren propriu.

Mai mult, Washington Wizards si Portland Trailblazzers conduc cu 2-0 la general, dupa primele doua partide disputate in deplasarile de la Chicago Bulls, respectiv, Houston Rockets.

Iata rezultatele din primele jocuri playoff-ul (rezultatele sunt afisate pe jocuri, pe sferturi, inclusiv repriza sau reprizele de prelungiri si scorul la general):

93-102 (22-24, 32-24, 21-24, 18-30)
99-101 (20-31, 29-25, 26-14, 16-21, 16-21, 8-10)

100 – 97 (28-30, 21-20, 24-18, 28-28)

(1) San Antonio Spurs – (8) Dallas Mavericks   1-1
90-85 (21-12, 22-32, 22-21, 25-20)
92-113 (23-24, 28-32, 24-32, 17-25)

(2) Oklahoma City Thunder – (7) Memphis Grizzlies   1-2
100-86 (29-16, 27-18, 13-31, 31-21)
105-111 (16-24, 27-22, 22-22, 34-31, 6-12)

95-98 (18-24, 18-20, 25-27, 24-14, 10-13 in prelungiri)

(3) Los Angeles Clippers – (6) Golden State Warriors   2-1
105-109 (29-24, 23-28, 27-35, 26-22)
138-98 (31-20, 36-21, 38-32, 33-25)

98-96 (24-21, 22-22, 29-21, 23-32)

(4) Houston Rockets – (5) Portland Trailblazzers   1-2
120-122 (20-27, 29-21, 30-25, 27-33, 14-16)
105-112 (31-23, 22-30, 24-30, 28-29)

121-116 (35-24, 19-31, 27-23, 29-32, 11-6 in prelungiri)

Sistemul competitional in playoff-ul baschetului american este de cel mai bun din 7 jocuri sau prima echipa care ajunge prima la 4 victorii. Primele 2 partide se disputa pe terenul mai bine clasate, urmatoarele doua pe terenul celei de-a doua, iar in caz de egalitate dupa 6 partide, decisivul va avea loc pe terenul primei clasate la sfarsitul sezonului regulat.