Home » Baschet, International » NBA: San Antonio Spurs, victorie categorica in primul joc din finala Conferintei de Vest

San Antonio Spurs v Los Angeles Clippers - Game Four San Antonio Spurs a inceput cu dreptul finala Conferintei de Vest, dupa victoria de pe teren propriu, cu 122-105, in fata formatiei Oklahoma City Thunder.

In finala conferintei de vest se intalnesc locurile 1 si 2 la sfarsitul sezonului regulat, trupa lui Gregg Popovich contra echipei lui Kevin Durant.

Gazdele au dominat primul joc al finalei, cu o prestatie foarte convingatoare in ofensiva, Oklahoma neavand solutii pentru a opri versatila echipa din San Antonio. Spurs a condus la pauza cu 8 puncte avantaj, distanta marindu-se decisiv in ultimul sfert al partidei.

Veteranul Tim Duncan (foto) a fost cel mai bun marcator pentru gazde, cu 27 de puncte, 7 recuperari si 3 pase decisive. Desi Durant si Westbrook marcat 28, respectiv, 25 de puncte, ceilalti jucatori de la Oklahoma nu au reusit sa se ecidentieze in ofensiva.

Asadar, Spurs conduce cu 1-0 la general si va disputa miercuri jocul 2 al finalei, tot pe teren propriu.