Home » National, Volei » Oaspetele se impun si in jocul 2 al finalei: CSM Targovsite-Volei Alba-Blaj 2-3

Oaspetele se impun si in jocul 2 al finalei: CSM Targovsite-Volei Alba-Blaj 2-3

volei alba blaj ionut branzei Volei Alba Blaj a luat o optiune serioasa la castigarea titlului de campioana a Romaniei de volei feminin, dupa ce a invins, in set decisiv, in jocul 2 de la Targoviste.

Vineri seara, la Targoviste, s-a disputat cea de-a doua partida a finalei Campionatului National de volei feminin, dintre CSM-ul din localitate si Volei Alba Blaj.

A fost un joc total diferit fata de cel de ieri, un meci decis in 5 seturi.

Dupa un inceput echilibrat, Alba Blaj s-a distantat pe tabela la sfarsit de prim set, adjudecat cu scorul de 25-17. Raspunsul gazdelor a venit in setul secund, adjudecat de CSM Targoviste cu 25-18. Au urmat doua seturi ciudate ca desfasurare, castigate categoric de cele doua formatii, setul 3 revenind oaspetelor cu 25-15, in timp ce gazdele si-au adjudecat cu 25-12 cel de-al patrulea set.

Astfel, meciul 2 a avut nevoie de set decisiv pentru a decide castigatoarea. S-a mers cap la cap pana  la scorul de 8-8, iar de aici oaspetele au controlat jocul, castigand decisivul cu 15-9. Cu aceasta victorie obtinuta in decisiv Volei Alba Blaj conduce cu 2-0 la general. Urmatoarele doua partide se vor disputa la Blaj, iar cu o victorie echipa antrenata de Darko Zakoc va deveni noua campioana a Romaniei la volei feminin.

Cele doua formatii au inceput in formula:

CSM Targoviste: Ana-Bianca Moldovan, Alexandra Trica, Sara Klisura, Diana Calota, Lola Arslanbekova, Gwendolyn-Lareece Rucker – Suzana Cebic (libero).

Volei Alba-Blaj: Adina Salaoru, Ioana Nemtanu, Roxana Ivanof, Bojana Radulovic, Ivana Derisilo, Tsvetelina Zarkova – Katja Medved (libero).

Evolutia scorului

Setul 1: 0-1, 6-6, 6-8, 8-8, 8-10, 10-10, 10-13, 12-15, 14-16,  15-19, 16-21, 17-25;

Setul 2: 1-1, 3-1, 6-2, 8-2, 10-3, 13-5, 16-6, 16-8, 19-11, 21-13, 21-15, 25-18;

Setul 3: 1-0, 1-3, 4-8, 7-11, 9-17, 11-19, 12-21, 15-25.

Setul 4: 1-0, 4-2, 8-2, 10-4, 14-8, 19-11, 22-11, 25-12.

Setul 5: 1-0, 4-1, 4-4, 5-5, 6-7, 8-8, 9-12, 9-15.