Home » Fotbal, International » Optimile Champions League: Arsenal – Bayern Munchen 0-2, AC Milan – Atletico Madrid 0-1

arsenal bayern munchen A fost seara oaspetilor in cele doua optimi Champions League, Bayern Munchen si Atletico Madrid reusind victoria in deplasare, in prima mansa.

Detinatoarea trofeului Champions League s-a depalsat la Londra pentru a intalni in deplasare formatia Arsenal. Gazdele au prima oportunitate clara de a inscrie, cand Mesut Ozil executa slab o lovitura de la 11 metri, aparata de Neuer. Si bavarezii au primit un 11 metri, dupa ce Arjen Robben a fost faultat in careu de catre Szczesny. Polonezul e eliminat pentru fault din postura de ultimul aparator, iar Wenger e nevoit sa-l scoata pe Santi Cazorla, in locul sau intrand Fabianski. Dar si Bayern rateaza penalty-ul, Alaba trimitand in bara. In repriza secunda aveau sa vina si golurile pentru oaspeti care au profiatt de omul in plus. Kross ii paseaza lui Lahm, acesta ii paseaza inapoi si Kross il invinge pe Fabianski. Nemtii mai marcheaza o data, in minutul 88, cand acelasi Lahm este autorul pasei decisive, de aceasta data la finalizare fiind Thomas Muller. Partida se termina cu scorul de 2-0 pentru bayern, care ia o optiune serioasa pentru calificare.

In celalalt joc al serii s-au intalni AC Milan si Atletico Madrid, doua echipe cu un parcurs total diferit in campionatele interne. AC Milan ocupa doar locul 9 in campionat cu 32 de puncte dupa 24 de etape, in timp ce madrilenii se afla la egalitate cu Real Madrid si Barcelona cu 60 de puncte, tot dupa 24 de etape disputate. Gazdele nua u reusit sa marcheze pe teren propriu in aceasta aprtida. mai mult, madrilenii aveau sa inscrie singurul gol al partidei, in minutul 83, Diego Costa reusind sa marcheze cel de-al 27 gol in acest sezon, cu o lovitura de cap din careu. Madrilenii se impun astfel in deplasare, o victorie ce le acorda statutul de favoriti pentru calificarea in sferturile de finala Champions League.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , ,