Home » Fotbal, International » Optimile de finala Champions League Live text: Bayer Leverkusen – PSG 0-4, Manchester City – Barcelona 0-2

uefa-champions-league Spectacolul total intercluburi reincepe marti seara, 18 februarie, cu primele doua partide din optimile de finala Champions League: Bayer Leverkusen -Paris Saint Germain si Manchester City-Barcelona.

PSG, cu Jérémy Ménez, Alex Thiago Silva, Marco Verratti, Blaise Matuidi si Zlatan Ibrahimovic, va intalni in deplasare formatia germana Leverkusen, echipa incomoda ce ocupa locul secund in Bundesliga, dupa 21 de etape disputate.

Insa Manchester City si Barcelona se anunta a fi jocul serii, doua echipe spectaculoase si cu un bogat apetit ofensiv. Manchester City a terminat pe 2 in grupa D, la egalitate de puncte cu detinatoarea trofeului Champions League, Bayern Munchen, in timp ce Barcelona a terminat pe primul loc in grupa H, cu 4 puncte avantaj in fata lui AC Milan.

Jurnalsportiv.ro va prezinta live text cele mai importante evenimente in aceste doua partide:

Bayer Leverkusen – PSG   0-4 (0-3) Rezultat Final

Matuidi ’3,Ibrahimovic ’39 (pen), Ibrahimovic ’42, Cabaye ’88

Bayer Leverkusen: Leno – Spahic, Guardado, Omer Toprak, Rolfes, Bender, Hilbert, Sam, Castro, Son Heung-Min, Kiessling.

PSG: Sirigu – Thiago Silva, Alex, Maxwell, Van der Wiel, Thiago Motta, Matuidi, Verratti, Lucas, Ibrahimovic, Lavezzi.

Oaspetii deschid rapid scorul in minutul 3, cand Marco Verratti ii paseaza decisiv lui Matuidi, iar acesta il invinge pe Leno cu un sut plasat din interiorul careului. Spahic il faulteaza in careu pe Lavezzi (min.38), iar Ibrahimovic transforma lovitura de la 11 metri, cu un sut puternic in dreapta portarului. Ibrahimovic realizeaza dubla cu o executie din exceptie din afara careului, sub bara transversala a lui Leno, din pasa din cadere a lui Matuidi. Oaspetii au dominat partida in prima rperiza reusind sa marcheze 3goluri in deplasare care le dau o optiune serioasa la calificare.

Gazdele raman in 10 jucatori, in minutul 59, dupa ce Spahic vede cel de-al doilea galben la un fault neglijent asupra lui Lucas. Yohan Cabaye marcheaza golul cu numarul 4 pentru oaspeti cu un sut puternic la coltul scurt.

PSG ia o optiune serioasa la calificare dupa o victorie categorica in deplasare cu 4-0, oaspetii evoluand in 10 oameni din minutul 59.

Manchester City – Barcelona  0-2 (0-0) Rezultat Final

Lionel Messi ’54 (pen), Dani Alves ’90

Manchester City: Hart – Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy, Navas, Toure, Fernandinho, Kolarov, Silva, Negredo.

Barcelona: Valdes – Alves, Pique, Mascherano, J Alba, Sergio, Xavi, Fabregas, Alexis, Messi, Iniesta.

Barcelona a dominat teritorial in prima repriza, dar gazdele au stat bine in faza defensiva, jucand doar cu Negredo in atac. Cele doua echipe nu reusesc sa gaseasca solutii in ofensiva, iar prima repriza se incheie la egalitate 0-0.

Messi isi face simtita prezenta in minutul 53 cand scapa singur spre poarta englezilor, Demichelis il faulteaza in apropierea careului si vede cartonasul rosu. Arbitru acorda insa penalty si acelasi Messi executa precis lovitura de pedeapsa. Barcelona mai marcheaza o data in minutul 90, cand Dani Alves marcheaza cu un sut printre picioarele lui Hart.

Victorie importanta a catalanilor, care au parut ca nu au fortat la capacitate maxima in acest joc, asteptand bresa in sistemul defensiv alcatuit de Manuel Pellegrini.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,