Home » Fotbal, International » Partida cu 8 goluri marcate in Premier League: Stoke – Liverpool 3-5

Partida cu 8 goluri marcate in Premier League: Stoke – Liverpool 3-5

stoke-liverpool 3-5 Stoke si Liverpool au oferit duminica un joc spectacol pe Britannia Stadium, cormoranii reusind victoria in deplasare cu 5-3.

Liverpool a deschis rapid scorul prin autogolul lui Shawcross din minutul 5, iar Suarez a marit avantajul oaspetilor la 2-0 in minutul 32, dupa o greseala in defensiva a lui Marc Wilson. Gazdele nu au renuntat la joc si au egalat prin 2 jucatori ce au evoluat in trecut la Liverpool. Mai intai,  Peter Crounch reduce din diferenta cu capul in minutul 39, pentru ca in ultimul minut al primei reprize, Stoke sa egaleze printr-un sut de exceptie a lui Charlie Adam.

In repriza secunda, tot oaspetii trec in avantaj, in minutul 51 prin reusita lui Gerrard din penalty, pentru ca apoi Luis Suarez sa realizeze dubla in minutul 71 cu un sut din unghi. Gazdele au atacat in continuare si au reusit sa reduca din diferenta in minutul 85 prin reusita lui Jon Walters, iar doua minute mai tarziu, Daniel Sturridge avea sa stabileasca scorul final, 5-3 pentru cormorani, intr-o partida cu 13 suturi spre poarta, in contul fiecarei formatii. Pentru Liverpool, aceasta reusita spectaculoasa reprezinta prima victorie pe terenul celor de la Stocke in Premier League, in timp ce gazdele de astazi au primit 5 goluri intr-un singur joc, dupa ce in precedentele 10 intalniri pe teren propiu au primit doar 7 goluri.

Liverpool ramane pe locul 4 in clasament, cu 42 de puncte cu 5 puncte mai putin decat Manchester City, care a castigat astazi in deplasare (Pantilimon rezerva), cu 2-0 pe terenul celor de la Newcastle.

Ultima partida a etapei are loc maine, intre Aston Villa si Arsenal, partida cu incepere de la ora 22.00, ora Romaniei.