Home » International, Tenis » Performanta carierei la Roland Garros: Live text Simona Halep – Andrea Petkovic 6-2 7-6. Simona o intalneste in finala pe Maria Sharapova

semifinale roland garros simona halep andrea petkovik Simona Halep este la un pas distanta de prima finala de Mare Slam din cariera, disputand in aceasta seara, in cea de-a doua semifinala a zilei, partida contra nemtoaicei Andrea Petkovic, in varsta de 27 de ani si locul 27 in clasamentul WTA (foto colaj Getty Images).

Partida este programata cu incepere de la ora 17.30, dar poate intarzia, in functie de durata primei semifinale, dintre Eugenie Bouchard si Maria Sharapova, ce va incepe de la ora 16.00 pe aceeasi arena.

In intalnirile directe, Halep conduce cu 2-1, fiind invinsa de Petkovic, in 2009, chiar in turneul de la Bucuresti, dar Simona are doua victorii mai recente, ambele in 2013 si ambele in doua seturi, la Nurnberg (6-3,6-3) si Tokyo (7-6,6-3).

Jurnalsportiv.ro va prezinta live text incercarea Simonei de a ajunge in finala de la Roland Garros :

Simona Halep – Andrea Petkovic   6-2, 7-6 (4) Rezultat Final

S-a aflat prima finalista, Maria Sharapova se impune in fata canadiencei Eugenie Bouchard , in 3 seturi: 4-6, 7-5, 6-2; Urmeaza meciul Simonei!

Set 1: A inceput finala, serveste Petkovic; Nemtoaica incepe greoi primul ghem si Simona are 3 mingi de break; Primul ghem revine Simonei, la 30, ultima minge fiind o greseala nefortata a netoaicei, 1-0; Simona este constanta in lovituri si conduce cu 2-0 dupa 6 minute de joc; Petkovic serveste bine si reduce din diferenta, 2-1; Simona a dominat ghemul pe propriul serviciu, reusind si 2 asi, 3-1; Halep realizeaza un nou break, la zero de aceasta data si conduce cu 4-1; Simona ramane sigura pe lovituri si castiga si pe propriuls erviciu, 5-1; Petkovic castiga cel de-al doilea sau ghem, 5-2 pentru Simona care va servi pentru set; Se serveste cu mingi noi; Dupa un ghem mai lung, Simona isi adjudecat ghemul si setul, in 28 de minute de joc, 6-2.

Set 2: Primul ghem din setul secund ii revine lui Petkovic, care castiga pe propriul serviciu, dupa 5 minute de joc; Constanta pe propriul serviciu si letala de pe linia de fund, Simona egaleaza la 1; Inceput de set mai echilibrat, 2-1 Petkovic; nemtoaica e mai sigura pe lovituri si profita de prima minge de break avuta, 1-3; Simona revine de la 40-15, dar Simona reuseste break-ul si reduce din diferenta, 2-3; Foarte agresiva in atac Simona castiga la zero si egaleaza la 3; Simona revine de la zero 40 dar pierde ghemul pe o greseala nefortata, 3-4; Revine din nou Simona pe serviciul nemtoaicei si egaleaza la 4 dupa un ghem lung, 4-4; Incisiva nemtoaica, castiga pe propriul serviciu si conduce cu 5-4; Des au fost mingi disputate, Simona castiga la zero si egaleaza la 5; Din nou un ghem lung, adjudecat in cele din urma de Petkovic, 5-6; Simona rezolva rapid ghemul si avem tie-break, 6-6; Tiebreak:  2-1 Simona; Mai constanta si agresiva, Simona se distanteaza la 4-1; Petkovic revine in meci dupa doua minibreak-uri, 4-3; Simona rupe ritmul cu o scurta si se distanteaza la 5-3; 5-4; Simona castiga ambele puncte pe propriul serviciu si ajunge in finala la Roland Garros!

Simona se califica pentru prima data la un turneu de Mare Slam, dupa ce a trecut in doua seturi de nemtoaica Andrea Petkovic. Numarul 28 mondial. Dupa un prim set adjudecat in 28 de minute, Simona si Andrea s-au luptat pana la tie-break in setul secund, unde Simona si-a aratat inca o data ca poate fi stapana pe sine in momentele dificile ale jocului. Asadar, in finala de sambata de la Roland Garros se intalnesc Simona Halep si Maria Sharapova.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,