Home » Handbal, National » Playoff Liga Nationala de handbal feminin: HCM Roman – Dunarea Braila 18-18. Brailencele ajung in Final 3

hcm roman handbal feminin Astazi s-a disputat cel de-al doilea joc direct din playoff dintre HCM Roman si HC Dunarea Braila, oaspetele reusind calificarea in Final 3, dupa egalul obtinut pe terenul romascancelor.

HCM Roman (foto) a reusit in acest sezon, cele mai bune performante de la infiintarea clubului, locul 3 la sfarsitul sezonului regulat si medalia de argint in cupa Romaniei. In lupta pentru un loc in Final 3 in Liga Nationala, romascancele au intalnit Dunarea Braila, formatie pe care a invins-o fara drept de apel in Cupa.

Totusi, datele problemei au fost altele in playoff, brailencele reusind victoria in primul joc direct, de pe teren propriu, cu 26-23. In meciul 2, programat joi seara, brailencele au dat o replica serioasa in deplasare, intr-un joc de uzura cu putine goluri marcate.

Gazdele conduceau cu 6-4 in minutul 17 si se parea ca Romanul va egala la general. A urmat apoi o “seceta” in ofensiva de 8 minute, timp in care brailencele s-au distantat la 4 goluri, 6-10. Finalul reprizei a fost unul incalcit, oaspetele avand 3 goluri avantaj la pauza, 11-8. In partea secunda, romascancele au dat semne de revenire si au reusit sa treaca la conducere, 15-14, cu un sfert de ora ramas din joc. Brailencele au revenit, inca o data, gratie si unui portar intr-o mare forma, Gabriela Vasile avand 20 de interventii in aceasta intalnire.

Gabriela Perianu a marcat golul de 18-17 pentru oaspete in minutul 57, iar in ultimele 3 minute gazdele nu au reusit decat sa puncteze o singura data, pentru un egal echivalent cu o victorie pentru brailence. Asadar, cu o victorie si un egal in dubla mansa, acest duel nu a mai avut nevoie de joc decisiv, Braila fiind calificata in Final 3.

HCM Roman: Visan (8 interventii) – Babeanu (6), Iuganu (5),  Drutu (3), Horobet (1), Paval (1), Stoleru (1), Chitacu (1);

Dunarea Braila: Vasile (20 de interventii, 2 de la 7 metri) Perianu (6 goluri), Teti (4), Moldovan (4), Irimia (2), Horja (2);