Home » International, Volei » Prea mica in Europa: Stiinta Bacau-PGE Atom Trefl Sopot 0-3

Prea mica in Europa: Stiinta Bacau-PGE Atom Trefl Sopot 0-3

stiinta bacau volei feminin Bacauancele au suferit o infrangere usturatoare pe propriul teren, cu 0-3, in fata echipei poloneze PGE Atom Trefl Sopot.

Desi a terminat pe locul 4 in Champions League, formatul competitiilor internationale a mai dat o sansa echipei bacauane, care a jucat marti seara in sferturile Cupei CEV la volei feminin.

Partida a avut loc la Sala Sporturilor Bacau, dar echipa poloneza parca a jucat acasa, fiind prezenti si suporteri polonezi care si-au incurajat frenetic si zgomotos echipa. Bacauancele nu s-au regasit pe teren in primul set, polonezele avand un avantaj colosal, de 19-5. Gazdele au aratat lacune serioase in toate fazele jocului, dar au micosrat diferenta pana la 7 puncte, 14-21. Oaspetele inchid totusi setul de o maniera categorica, 25-15.

Elevele antrenate de Florin Grapa s-au mobilizat in setul secund, inceput foarte bine, cu un avantaj de 4 puncte la primul timeout tehnic, 8-4. Polonezele au redus numarul greselilor, au echilibrat jocul, iar de la 13-12 au fost in permanenta la conducere, castigand actul 2 cu scorul de 25-21.

Gazdele au inceput bine si setul 3 au condus cu 6-4, dar s-au vazut conduse la primul timeout tehnic, 7-8. Bacauancele au egalat la 11 si 12, dar formatia poloneza a marit din nou ritmul, reusind sa se impuna si in setul 3, cu scorul de 25-18. Katarzyna Zaroslinska a fost declarata jucatoarea partidei, tragatoarea poloneza reusind 20 de puncte in aceasta partida.

Asadar o infrangere severa acasa, fara drept de apel, care arata limite serioase in jocul campioanei Romaniei la volei feminin. Returul va avea loc marti, 10 martie, pe terenul polonezelor.

Etichete:, , , , ,