Home » Handbal, International » Preliminariile C.E. 2016 de handbal feminin: Am invins campioana mondiala! Romania-Norvegia 25-20 (16-9)

romania handbal feminin In cea de-a treia etapa din preliminariile Campionatului European de handbal feminin, grupa 1, Romania s-a impus meritat in fata campioanei mondiale, tricolorele avand o prima repriza de exceptie, cu 16 goluri marcate si doar 9 primite.

Cu o atmosfera de vis la Cluj, tricolorele au fost de neoprit in prima repriza. S-a jucat colectiv, mai multe jucatoare fiind la finalizare. Norvegiencele s-au pripit in ofensiva, nereusind sa aiba un ritm productiv de joc, de vina fiind si apararea noastra, dar si Paula Ungureanu, care a avut numeroase parade inspirate. In 22 de minute de joc, norvegiencele au marcat doar 4 goluri, in timp ce gazdele au punctat de 11 ori. Romania a avut un avans maxim de 9 goluri, 15-6 in minutul 27, dar diferenta la pauza a fost de 7 goluri, 16-9.

In repriza secunda s-a jucat altceva, tricolorele construind cu calm in ofensiva in timp ce norvegiencele au jucat rapid, presate de timp. Avantajul s-a micsorat la doar 3 goluri in minutul 56, 22-19, dar finalul de meci a apartinut tricolorelor, care se impun meritat cu 25-20. A fost o victorie obtinuta in echipa, fiecare jucatoare care a intrat pe teren contribuind la acest succes, dar de mentionat si sprijinul superb al suporterilor din tribune, in Sala Polivalenta din Cluj -Napoca fiind un adevarat vacarm.

Si de aceasta data principala “arma” pentru Romania a fost Cristina Neagu, interul stanga marcand 10 goluri, in timp ce din tabara norvegiana cea mai buna marcatoare a fost  Nora Mork, cu 6 goluri marcate.

Cele doua echipe se vor intalni din nou, peste 4 zile, meciul avand loc in Norvegia.

Evolutia scorului Romania-Norvegia

min. 5: 3-2, min. 10: 7-3, min. 15: 9-4, min. 20: 10-4, min. 25: 13-6, min. 30: 16-9, min. 35: 16-10, min. 40: 18-13, min. 45: 20-14, min. 50: 22-15, min. 55: 22-18, min. 60: 25-20.

Eliminari de 2 minute: Romania 8 (Luciana Marin a vazut cartonasul rosu dupa 3 eliminari), Norvegia 6.

Clasament grupa 1 dupa 3 etape: 1) Romania 6 p.; 2) Norvegia 4 p.; 3) Belarus 2 p.; 4) Lituania 0 p.;

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Aneta Udristoiu, Gabriella Szucs (1 gol), Cristina Neagu (10), Aurelia Bradeanu (1), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (2), Oana Manea (2), Madalina Zamfirescu (1), Ana Maria Tanasie (1), Eliza Buceschi (3), Florina Chinteoan (1), Patricia Vizitiu, Laura Chiper (3). Antrenor principal: Tomas Ryde. Antrenor secund: Costica Buceschi.