Home » Handbal, International » Preliminariile Campionatului European Ungaria-Croatia 2014: Romania-Norvegia 23-25

handbal feminin romania norvegia 23-25 Nationala Romaniei a pierdut, miercuri seara, primul joc din grupa 6 in preliminariile Campionatul European la handbal feminin, tricolorele fiind invinse la Oradea de nationala similara a Norvegiei, cu scorul de 25-23.

La startul acestor preliminarii, Gheorghe Tadici a alcatuit nationala pe un nucleu de jucatoare nascute in 1988-1989, la care s-au alaturat Aurelia Bradeanu,Valentina Ardean Elisei, Adriana Nechita, Paula Ungureanu, dar si jucatoare de la lotul de tineret, Gabriela Perianu si Denisa Dedu.

Jocul a fost spectaculos cu numeroase actiuni finalizate cu aruncari de la 9 metri, ambele echipe avand o aparare ordonata. Oaspetele au condus cu un gol la pauza, diferenta a crescut si la 3 goluri in repriza secunda, dar romancele reusesc egalarea in minutul 50. Ofensiva oaspetelor ramane constanta spre final de meci, chiar daca in poarta Paula Ungureanu a fost, din nou, salvatoare in numeroare actiuni.

Norvegiencele se impun la doua goluri diferenta, dar tricolorele au aratat un joc datator de sperante pentru viitor.

Valentina Ardean Elisei si Luciana Andreea Marin au fost principalele marcatoare de la gazde, fiecare avand cate 5 goluri, in timp ce Karoline Breivang a fost cea mai prolifica marcatoare de la oaspete, cu 6 reusite.

Romania disputa urmatorul joc in grupa 6, tot cu Norvegia, de aceasta data partida avand loc in deplasare,. duminica-27.10.2013. Mentionam ca din aceasta grupa mai face parte si formatia din Belarus, primele doua clasate la sfarsitul jocurilor tur-retur, fiind calificate la Campionatul European ce se va disputa in luna decembrie 2014, in Croatia si Ungaria.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Mirela Pasca, Aneta Pirvut, Crina Pintea ( 1 gol), Adriana Nechita (3), Aurelia Bradeanu (4), Adriana Tacalie, Gabriela Perianu (4), Luciana Andreea Marin (5), Laura Oltean (1), Valentina Ardean Elisei (5), Denisa Dedu, Andreia Ciuciulete, Timea Tatar, Elena Daniela Babeanu, Patricia Vizitiu. Antrenor principal Gheorghe Tadici; Antrenor secund: Florentin Pera.

Etichete:, , , , , , , , ,