Home » Fotbal, International » Premier League: Chelsea se impune la Manchester City

Premier League: Chelsea se impune la Manchester City

Manchester City Chelsea 0-1 Chelsea produce prima infrangere a lui City pe teren propriu in acest sezon, singurul gol al partidei fiind marcat de fundasul Branislav Ivanovic, in minutul 32.

Luni seara, pe “Etihad Stadium” s-a disputat ultimul joc din cadrul etapei cu numarul 24 din Premier League, intre echipa aflata pe primul loc in clasament si cea de pe locul 3, Manchester City-Chelsea.

Gazdele au dominat teritorial partida, dar inca o data s-a vazut priceperea lui Jose Mourinho pentru faza defenisva, Chelsea reusind sa anihileze atacurile lui City. Elevii antrenati de Manuel Pellegrini, fara Fernandinho si Sergio Aguero accidentati, nu au avut inspiratie la finalizare in timp  ce oaspetii au reusit sa marcheze in minutul 32, prin Branislav Ivanovic, cu o executie din afara careului cu piciorul stang. Gazdele si-au continuat asediul teritorial dar nu au gasit bresa la poarta lui Cech. Desi City a dominat categoric la posesie, 65%, cornere (12) si suturi spre poarta (25), victoria ii revine lui Chelsea, prima infrangere a “cetatenilor” dupa 11 victorii bifate pe teren propriu in acest sezon.

Cu aceasta victorie, Chelsea egaleaza pe City in clasament, ambele echipe avand 53 de puncte, cu 3 mai putin decat ocupanta primului loc, Arsenal Londra, echipa lui Arsene Wenger fiind pe primul loc in clasament, cu 56 de puncte.

Etichete:, , , , , , , , , ,