Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester City – Chelsea 1-1. Lampard marcheaza impotriva fostei echipe

manchester city chelsea 1-1 Chelsea a fost aproape sa obtina o victorie la Manchester City, dar fostul jucator al echipei londoneze, Frank Lampard, aduce egalarea pentru gazde in minutul 85, desi echipa sa evolua in 10 oameni.

In derby-ul etapei cu numarul 5 in Premier League s-au intalnit, duminica, Manchester City si liderul clasamentului dupa 4 etape, Chelsea Londra. City a dominat teritorial prima repriza cu o posesie prelungita a balonului si actiuni periculoase la poarta oaspetilor, dar fara sa puncteze pe tabela.

In repriza secunda, City ramane in 10 jucatori, in minutul 66, cand Pablo Zabaleta primeste cel de-al doilea cartonas galben dupa o altercatie cu Diego Costa. Apoi, Chelsea marcheaza in stilul caracteristic, in minutul 71, Eden Hazard  centreaza in careu de pe partea dreapta, iar germanul André Schürrle il invinge pe Joe Hart. Manuel Pellegrini muta inspirat, il introduce in teren pe Frank Lambard cel care avea sa schimbe rezultatul de pe tabela. Mai intai, Diego Costa are o sansa uriasa de a marca, sutul sau lovind stalpul portii lui Hart, iar aceasta avea sa fie prima partida fara gol marcat in Premier League pentru atacantul spaniol. Lovitura de gratie vine de la Frank Lampard, fostul jucator a lui Chelsea, acesta reusind sa egaleze in minutul 85, cu o executie din cadere din pasa lui Milner.

Acesta avea sa fie si scorul final al partidei, Chelsea ramanand pe prima pozitie in clasament, cu 13 puncte, in vreme ce Manchester City este pe locul 7 dupa 5 etape, cu 8 puncte.