Home » Fotbal, International » Premier League: Swansea-Chelsea 0-5. Oscar si Diego Costa au punctat cate de doua ori

swansea chelsea Chelsea obtine victoria la scor in intalnirea din deplasare cu formatia Swansea, goluriile fiind reusite de Oscar (min.1, 36), Diego Costa (min. 20,34) si Andre Schürrle.

In jocul de sambata seara, din etapa a 22-a din Premier League, Swansea a avut o prima repriza de cosmar in fata formatiei Chelsea, primind 4 goluri in 36 de minute de joc. Chelsea a inceput cum nu se poate mai bine partida, marcand chiar in minutul 1, Oscar (foto: Getty Images) punctand cu un sut din afara careului.

Gylfi Sigurdsson loveste bara pentru gazde un minut mai tarziu, iar dupa aceasta actiune Chelsea avea sa puna stapanire totala pe joc.

Diego Costa reuseste dubla in 14 minute, cu mentiunea ca la cea de-a doua reusita atacantul spaniol a primit o pasa cadou de la fundasul Fernández. Diegho Costa avea sa fie si responsabilul cu pasa decisiva, la golul 4, Oscar reusind si el dubla cu o executie din interiorul careului.

Willian a fost ghinionistul londonezilor, brazilianul reusind performanta sa trimita mingea de doua ori in bara in prima repriza de joc.

Chelsea mai puncteaza o data in repriza secunda, la finalizare aflandu-se rezerva Andre Schürrle.

Cu aceasta victorie, Chelsea ramane pe prima pozitie in Premier League, fiind la 5 puncte in fata lui Manchester City, cu mentiunea ca “cetatenii” vor intalni maine seara formatia Arsenal.