Home » Fotbal, International » Premiere League: Arsenal-Crystal Palace 2-1 (1-1). “Tunarii” reusesc golul victoriei in prelungirile partidei

arsenal crystal palace 2-1 Trupa lui Arsene Wenger a reusit o vitorie in extremis in fata formatiei Crystal Palace, golul decisiv pentru “tunari” fiind marcat, in minutul 91, de Aaron Ramsey.

In prima etapa din Premiere League, Arsenal Londra a intalnit supriza placuta a sezonului trecut, Crystal Palace, o echipa modesta din punct de vedere financiar, dar foarte determinata.

Fara antrenorul Tony Pulis, cel care si-a dat demisia cu 48 de ore inainte de debutul in noii editii de campionat, Crystal Palace parand victima sigura pe “Emirates”.

Desi Arsenal a dominat teritorial prin jocul de pase  impus de Wenger, gazdele nu au avut ocazii clare de gol, iar oaspetii au fost cei care au punctat primii pe tabela. Jason Puncheon a executat un corner in minutul 35, iar Brede Hangeland trimite mingea plasat la colul lung, fara sperante pentru Szczesny. Gazdele continua cu acelasi stil ametitor de pase, dar golul egalizator avea sa vina din faza fixa, in prelungirile primei reprize. Alexis Sanchez, transferat de la Barcelona pentru 35 de milioane de lire sterline, executa corneru,l iar francezul Laurent Koscielny puncteaza cu o lovitura de cap.

“Tunarii” au continuat cu acelasi stil si in repriza secunda, dar fara a pune mari pericol la finalizare. Si totusi golul avea sa vina in primul minut de prelungiri, tot dupa un corner, cand Aaron Ramsey reia decisiv cu piciorul drept din interiorul careului.

Asadar Arsenal castiga la limita, fiind singura echipa din 7 partide disputate, ce a reusit sa castige pe propriul teren, in prima etapa de Premiere League.