Home » Fotbal, International » Primera Division: Cristiano Ronaldo a marcat 5 goluri in partida Real Madrid-Granada 9-1

real madrid cristiano ronaldo Madrilenii nu au avut mila de formatia oaspete, marcand 9 goluri, Cristiano Ronaldo fiind cel mai bun marcator, cu 5 reusite.

Duminica dupa amiaza, in etapa a 29-a din Primera Division s-a desfasurat partida de pe Santiago Bernabeu, intre Real Madrid si Granada, ocupanta locului 2 in campionat contra locului 19.

Desi diferenta de valoare a celor doua cluburi era evidenta, madrilenii si-au zdrobit adversarii in aceasta partida.  Gareth Bale a deschis scorul in minutul 25, urmand apoi hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo intr-un interval de doar 8 minute (30, 36 si 38).

Campioana Europei are si un inceput de repriza in forta, marcand alte 3 goluri in 5 minute de joc. Karim Benzema a punctat pentru 5-0 in minutul 52, Ronaldo a reusit cel de-al patrulea sau gol in minutul 54, pentru ca acelasi Benzema sa mai marcheze o data in minutul 56. Granada a redus din diferenta in minutul 74, prin Ibanez Castro, dar formatia oaspete bifeaza si un autogol punctat de Mainz in minutul 83. Ronaldo inchide tabela la 9-1 in minutul 89, portughezul marcand astfel cel de-al cincilea sau gol in aceasta partida.

Real Madrid nu este la prima victorie zdrobitoare in acest sezon, dupa ce a invins Deportivo la Coruna, cu 8-2 in deplasare.

Cea mai categorica victorie a madrilenilor in campionat dateaza din sezonul 1959-1960, cand “los blancos” s-au impus cu 11-2 in partida cu Elche, iar in Cupa Spaniei Real Madrid a zdrobit Barcelona cu 11-1 in 1943.

Sursa foto: Denis Doyle/Getty Images

Etichete:, , , , , , , , , ,