Home » Alte sporturi, International, Tenis » Pur si simplu, magnifica! Halep – Radwanska 6-2, 6-2. Simona Halep – Serena Williams, in finala Turneului Campioanelor

simona halep turneul campioanelor Simona Halep s-a calificat in finala Turneului Campioanelor, dupa ce a trecut de o maniera categorica de Agnieszka Radwanska, cu un dublu 6-2. In finala, Simona o va reintalni pe Serena Williams, pe care a invins-o cu 6-0, 6-2 in meciul din grupa rosie.

Dupa jocul de doua ore si 10 minute avut vineri, in ultima intalnire din grupa rosie, Simona se lupta pentru un loc in marea finala, cu poloneza Agnieszka Radwanska.

In partida de sambata dupa-amiaza, Simona a fost mult mai agresiva, dominand cursul jocului. Agnieszka parea obosita dupa disputa de 3 ore avuta vineri, iar Simona a profitat din plin, alergand-o pe tot terenul pe poloneza.

Dupa 1-1, Simona realizeaza break-ul in primul set, iar poloneza nu a putut tine ritmul impus de romanca. Simona a castigat primul set cu 6-2, iar in cel secund romanca s-a distantat la 3-0, avand si serviciul. Poloneza reuseste singurul sau break din aceasta intalnire, Simona servind pentru meci la scorul de 5-2. Romanaca abordeaza ultimul ghem asa cum a facut tot meciul, cu incredere si agresivitate in atac, iar poloneza se recunaoste invinsa cu un dublu 6-2.

Inca o victorie uriasa obtinuta de romanca, Simona reusind calificarea in finala competitiei la prima sa prezenta in Turneul Campioanelor, In finala, Simona Halep o va reintalni pe Serena Williams, americanca reusind sa o invinga in set decisiv, in tie-break, pe Caroline Wozniacki, castigatoarea grupei albe (2-6,6-3,7-6).

De mentionat ca Serena s-a calificat in semifinale si datorita fair-play-ului romancei, care a luptat timp de doua ore cu sarboaica Ana Ivanovic. Chiar daca Simona a pierdut jocul, Serena s-a calificat in dauna sarboaicei pentru ca aceasta s-a impus in 3 seturi, avand nevoie de o victorie la doua seturi in fata romancei.

Etichete:, , , ,