Home » Bacau, Locale, National, Volei » Pur si simplu, mai bune! Stiinta Bacau-Dinamo Romprest Bucuresti 3-1

Pur si simplu, mai bune! Stiinta Bacau-Dinamo Romprest Bucuresti 3-1

Stiinta Bacau Dinamo Romprest Bucuresti 3-1 Stiinta Bacau a invins sambata, pe teren propriu, Dinamo Bucuresti cu 3-1 (27-25, 22-25, 25-14, 25-20), in  derby-ul divizie A la volei feminin.

La Sala Sporturilor Bacau a avut loc jocul dintre cele mai bune doua formatii din campionatul intern. Stiinta, cu o singura infrangere in 20 de etape, a intalnit Dinamo Bucuresti, echipa ce avea nevoie de victorie pentru a mai spera la incheierea sezonului regulat pe primul loc.

Oaspetele au inceput mai bine partida, avand 18-11 pe tabela in primul set. Apoi, Mimi Sosa “trezeste” tribuna cu un atac caracteristic si pe serviciul Denisei Rogojinaru gazdele se apropie la 15-18. Dinamovistele se distanteaza la 20-16 si au si doua mingi de set (24-22) dar bacauancele nu cedeaza si intorc soarta primului act, Monika Potokar reusind ultimul punct, de 27-25 pentru gazde.

Dinamo a condus pe tabela si in actul secund, bacauancele s-au apropiat spre final la 23-22, dar dinamovistele egaleaza la seturi, dupa 25-22. In acest set a intrat si Kim Sterken Staelens in locul Sabinei Miclea, coordonatorul de joc titular in aceasta partida.

Apoi, Stiinta a preluat controlul jocului, dominand setul 3, castigat cu 25-14, singurul moment mai echilibrat fiind la scorul de 9-8 pentru gazde. Dinamo a inceput mai bine si in cel de-al patrulea set, avand la un moment dat si 6 puncte avantaj pe tabela, 5-11. Dar cu preluari sigure, bacauancele si-au revenit din nou si au castigat si setul 4, cu 25-20, reusind astfel victoria in fata oaspetelor. Mentionam faptul ca jucatoarea Elena Lapusneanu de la oaspete s-a accidentat in primul set si nu a mai revenit in joc.

Desi mai este de disputat o etapa, Stiinta termina sezonul regulat pe prima pozitie si nu va evolua in prima faza playoff.

Stiinta Bacau: Denisa Rogojinaru, Roxana Bacsis, Monika Potokar, Alexandra Sobo, Sabina Miclea-Grigoruta, Mimi Sosa, Marina Vujovic (libero). Au mai evoluat: Kim Sterken-Staelens, Katsiaryna Zakreuskaya si Mihaela Herlea. Antrenor: Florin Grapa

Dinamo Romprest Bucuresti: Diana Nenova, Alida Marcovici, Tsvetelina Zarkova, Olga Ativi, Maria Karakasheva, Elena Lapusneanu, Nicoleta Manu (libero). Au mai evoluat: Ioana Baciu, Diana Carbuneanu, Gabriela Smarandache, Dana Minca si Mirela Corjeutanu. Antrenor: Marian Constantin

1 Comment for “Stiinta Bacau si Dinamo Romprest Bucuresti, finala Campionatului National de volei feminin – sambata ora 14.30 si duminica ora 18.00”