Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Putin mai bune: Stiinta Bacau – HC Activ CSO Plopeni 28-26 (13-12)

Putin mai bune: Stiinta Bacau – HC Activ CSO Plopeni 28-26 (13-12)

stiinta bacau hc activ plopeni handbal feminin Bacauancele s-au impus intr-un joc pe care l-au controlat in mare parte, dar cu emotii pe finalul partidei.

Stiinta Bacau a intalnit duminica, pe teren propriu, formatia Activ Plopeni, in cadrul etapei a-X-a a Diviziei A, seria A, de handbal feminin.

Bacauancele au condus in permanenta in aceasta intalnire, avand un avantaj de 5 goluri in minutul 15, 9-4. Diferenta s-a mai micsorat, gazdele avand doar un gol in fata la finalul primei reprize.

Oaspetele au tinut aproape si in repriza secunda, reusind egalarea la 22 si 23. Desi Costel Oprea a fost sanctionat cu o eliminare de doua minute pentru proteste, in ultimul minut de joc, gazdele isi pastreaza avantajul, reusind victoria la doua goluri diferenta, 28-26.

De mentionat apetitul de gol aratat de Ana-Maria Ciurariu, fiind pe departe cea mai buna marcatoare de la gazde cu 14 reusite, in timp ce de la oaspete s-a remarcat Ana-Maria Serban, cu 9 goluri marcate (6 de la 7 metri).

Desi bacauancele au castigat doua partide consecutive, nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece, Stiinta ramanand pe locul 9 in clasament cu 12 puncte in 9 jocuri disputate, din 11 echipe inscrise in aceasta divizie.

Stiinta Bacau: Ana Maria Miholca, Diana Ivanov, Diana Uricaru, Crina Croitoru (1), Monica Istoc, Ana-Maria Ciuraru (14), Laura Versescu, Diana Manole, Iuliana Faig (5), Diana Rau, Alina Buca (3), Oana Zaharescu, Cornelia Tocu (1), Adriana Chelaru (4). Antrenori: Costel Oprea si Constantin Hornea.

HC Activ CSO Plopeni: Adela Cristescu, Simona Costache (1), Ana-Maria Serban (9), Valentina Toader, Ionela Gherman (5), Adina Puiu (1), Oana Buca (2), Elena Casian, Anca Cioclaru, Daniela Toader, Maria Gherman (6), Ioana Paraschiv, Andreea Taivan (2). Antrenor: Florin Ciupitu.