Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Ramas bun cu demnitate! Liga Nationala, handbal masculin: Stiinta Bacau – HC Odorhei 30-28 dupa aruncarile de la 7 metri

stiinta md bacau handbal masculin Bacauanii au terminat cu capul sus ultimul meci de pe teren propriu in acest sezon, castigand la aruncarile de la 7 metri prima intalnire cu HC Odorhei.

Pentru locurile 7-8, Stiinta M.D. si HC Odorhei s-au intalnit marti seara la Sala Sporturilor Bacau.

Dupa un inceput echilibrat de meci, bacauanii se distanteaza in ultimele 5 minute ale primei reprize, terminand cu doua goluri avantaj primele 30 de minute de joc. Distanta s-a marit la 4 goluri imediat dupa pauza, dar a urmat o serie de 5 goluri consecutive ale oaspetilor, care trec la conducere in minutul 43, 17-16.

Oaspetii au avut un gol avantaj in minutul 60, dar onorabilul capitan Ionut Rotaru reuseste egalarea cu aproximativ 30 de secunde ramase de joc. A mai urmat o parada a lui Raducu Tamas, iar dupa cele 60 de minute de joc scorul era egal, 26-26.

La aruncarile de departajare, Johanson , Bondar, Rotaru si Vartic au marcat pentru gazde, singurul care nu a fructificat de la 7 metri fiind Rares Paunica. Oaspetii au inceput cu o aruncarea lui Goran Kuzmanoszki aparata de Raducu Tamas, Ramba si Onyejekwe fiind cei care au marcat pentru Odorhei. Valeriu Erhan apara aruncarea lui Vladimir Rusia, iar gazdele se impun cu 4-2 la aruncarile de la 7 metri.

Asadar jucatorii bacauani triumfa in primul joc din playoff, urmatoarea partida avand loc pe 28 mai la Odorhei. Daca echipa gazda obtine victoria va urma meciul decisiv, de pe 30 mai.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Raducu Tamas, Valeriu Erhan, Stefan Grigoras – Dragos Iancu (2 goluri), Ionut Rotaru (3), Marius Bondar (6), Victor Vartic (2), Celestin Michelin (5), Mikk Pinnonen, Rares Paunica (2), Vladimir Carali (1), Martin Johannson (4), Alin Campan, Adrian Lita (1). Antrenor principal: Mateo Garralda.

HC Odorhei: Levente Szabo, Shota Tevzadze, Szilard Orban – Mitko Stoilov, Andrei Mihalcea (1), Attila Komporaly (9), Humor Konya (1), Adrian Sipos (2), Vladimir Rusia (2), Huba Talas (1), Goran Kuzmanoski (2), Botond Ferenzi (1), Andras Szasz (2), Chike-Osita Onyejekwe (1), Ionut Ramba (6). Antrenor principal: Vlad Emil Caba.

De mentionat modul de despartire al bacauanilor in fata proprilor spectatori, o victorie de onoare a unei echipe ce a jucat pe gratis in acest an. Jucatorii bacauani au vrut sa termine sezonul cu demnitatea nepatata si au disputat toate meciurile, desi nu au vazut niciun ban pentru anul 2015, oferind astfel o lectie de onoare jucand doar cu sufletul. Felicitari jucatorilor pentru modul de abordare al acestui final de sezon!

Etichete:, , , , , , ,