Home » Handbal, National » RAPID BUCURESTI – CORONA BRASOV 23-29. Un meci disputat intr-un ritm alert, in care s-au evidentiat portarii ambelor echipe

12961270_1035986769808235_7047980966194833585_oIn etapa  a 24-a a Ligii Nationale la handbal feminin, ASC Corona 2010 Brasov a castigat partida impotriva echipei CS Rapid USL Metrou Bucuresti cu scorul 29-23, la pauza 11-13.  In urma acestei victorii, Corona Brasov isi consolideaza pozitia a treia in clasament, in timp ce Rapidul are nevoie de un egal sau o victorie in ultimele meciuri pentru a fi sigura de evitarea retrogradarii. A fost un meci disputat intr-un ritm alert, in care s-au evidentiat apararile si portarii ambelor echipe.

Debutul de meci a apartinut Rapidului, care a reusit sa inscrie primele goluri, in minutul 9 conducand cu 2-0.  Ca urmare, antrenorul Brasovului a cerut time-out si a facut 2 schimbari in atac, Cartas si Neagu inlocuindu-le pe Zamfir si Tacalie. Treptat, Brasovul a revenit pe tabela, insa abia in minutul 18 au reusit sa treaca la conducere, prin golul Laurei Chiper. Pana la pauza s-a mers cap la cap, prima repriza incheindu-se cu scorul 11-13.

Repriza secunda a debutat  in aceeasi nota, Rapidul reusind chiar sa egaleze la 15, insa brasovencele si-au imbunatatit atacul, reusind sa marcheze consecutiv prin Tacalie, urmata la cateva minute de inca o serie de goluri consecutive ale lui Cartas si Hotea. Incepand cu minutul 45,  Brasovul, ajutat si de paradele Denisei Dedu a reusit sa se distanteze decisiv, stabilind scorul final 23-29.

CS Rapid USL Metrou  Bucuresti – ASC Corona 2010 Brasov 23-29 (11-13)
Rapid Bucuresti: Guresoaia, Arghir, Simion - portari, Cruceanu 6 goluri, Popa 5, Niculae 3, Trifan 3, Chirigiu 2, Dobrin 1, Doica 1, Moroianu 1, Geana 1, Bazon, Barcan, , Mitrea;
Corona  Brasov: Dedu, Mirca Olariu, Hosu – portari, Cartas 5, Hotea 4, Bondar 5, Zamfir 4, Briscan 4, Tacalie 3, Neagu 2, Chiper 2, Pricopi, Dinca, Ratiu, Berbece, Marcu;

Capitanul Brasovului, Camelia Balint Hotea, ne-a oferit o declaratie dupa meci: “Ne asteptam la un meci dificil, stiam ca Rapidul are o echipa buna, cu jucatoare experimentate, dar si jucatoare tinere de valoare, ce au pus probleme si altor echipe din Liga Nationala. Tinand cont de faptul ca noi veneam dupa o deplasare lunga si am acumulat destul de multa oboseala,  am intrat mai greu in meci, insa importante sunt victoria si punctele acumulate.”

Chiar daca au existat si o serie de  greseli, datorita oboselii acumulate de ambele echipe, meciul dintre Corona Brasov si Rapid Bucuresti a oferit momente frumoase, de calitate, evolutii incantatoare ale unor jucatoare de mare  valoare ale Romaniei. Sunt doua echipe unde tineretea si experienta se imbina frumos si care merita tot sprijinul pentru a merge mai departe.