Home » Fotbal, International, Rezultate » Real Madrid – FC Barcelona 3-4! Tripla lui Messi ii readuce pe catalani in lupta pentru titlu

real madrid - fc barcelona 3-4 Nervi, rasturnari de scor, 3 penalty-uri acordate si 7 goluri marcate in derby-ul Spaniei, Real Madrid – FC Barcelona. Messi reuseste tripla, 2 goluri fiind marcate de la punctul cu var.

Derby-ul Spaniei, ca si in alte dati, a oferit pe Santiago Bernabeu, duminica seara,  un joc disputat cu doua echipe determinate sa castige cele 3 puncte.

Catalanii puncteaza primii pe tabela, in minutul 7, prin sutul torpila a lui Iniesta din interiorul careului, pasa decisiva fiind data de catre Messi. Real Madrid egaleaza si trece apoi in avantaj prin dubla lui Benzema (min.20 si 24), ambele centrari venind de la Di Maria, de pe flancul stang. Scorul pauzei avea sa fie 2-2, Messi reusind egalarea in minutul 42, cu un sut puternic la coltul scurt, din pasa lui Neymar.

lionel messi cristiano ronaldo Repriza secunda avea sa fie una ciudata, cu 3 penalty-uri acordate, toate transformate. Mai intai, Cristiano Ronaldo puncteaza de la 11 metri, in minutul 55, pentru ca apoi, Messi sa marcheze de 2 ori in minutele 65 si 84. La primul penalty acordat pentru catalani, Neymar a fost faultat in careu de catre Sergio Ramos, fundasul Realului fiind eliminat de catre arbitrul partidei. Este pentru a nouasprezecea oara cand internationalul spaniol primeste cartonasul rosu in cariera sa de jucator profesionist.  De mentionat si taria de caracter a lui Lionel Messi, la cea de-a doua lovitura de pedeapsa a Barcelonei, atacantul argentininan trimitand cu “sete”, aproape de viclul portii lui Diego Lopez.

Pana la finalul partidei, cele doua formatii nu mai sunt periculoase in ofensiva, iar Barcelona pleaca victorioasa de pe Bernabeu, cu 3 puncte, care readuc formatia catalana in lupta pentru titlu. Atletico Madrid este pe primul loc in Primera Division, dupa 29 de etape disputate, avand 70 de puncte, cu unul mai mult decat Real Madrid si FC Barcelona.

Sursa Foto: Getty Images