Home » Bacau, Locale, National, Volei » Rezultat promitator: CSS Bacau – LPS Unic Piatra Neamt 3-0

Rezultat promitator: CSS Bacau – LPS Unic Piatra Neamt 3-0

css bacau volei cadete Bacauancele au invins formatia LPS Piatra Neamt, in cel de-al doilea meci disputat la divizia cadete, acumuland astfel 6 puncte in Campionatul National, seria A, dupa doua partide disputate.

Cele doua cluburi au oferit meciuri spectaculoase la divizia cadete si sperante, cu ambitii parca mai mari din partea jucatoarelor.

Dupa un inceput echilibrat, in care gazdele aveau un punct avantaj la primul timeout tehnic, diferenta s-a marit, setul fiind castigat de bacauance cu 25-17. Setul secund a fost si mai spectaculos, cu rasturnari de scor. Mai intai, oaspetele au condus cu 11-5 datorita unui serviciu puternic dar si a unui blocaj eficace, bacauncele raspunzand pe masura la jumatatea partialului, castigat in cele din urma la 19.
Setul 3 a apartinut aproape in totalitate gazdelor, care se impun cu 25-11, obtinand astfel si victoria cu 3-0.

“Jocul de astazi a fost unul bun, fata de celelalte meciuri. Cei drept, am gresit destul de multe servicii, insa asta nu ne-a descurajat. Ne asteptam ca Piatra sa aiba un joc care sa ne puna probleme, dar nu a fost asa. Am fost unite, ne-am incurajat cand mai greseam, iar asta ne a ajutat sa nu ne pierdem calmul, fapt pentru care, am castigat meciul” a declarat Rafaela Toma, jucatoare ce evolueaza pe postul de tragator secund la echipa bacauana.

O victorie de moral pentru bacauance, mai complete in toate aspectele jocului, dar formatia din Piatra Neamt nu este de neglijat, avand un lot promitator cu 4 jucatoare ce evolueaza si la divizia sperante.

Urmatoarea etapa la cadete are loc pe 9 noiembrie, bacauancele avand meci in deplasare, la formatia CSS Provolei Botosani, in timp ce LPS Unic Piatra Neamt intalneste “acasa” echipa ACS Penicilina Iasi.

CSS Bacau: Echipa de start – Alexandra Bacoiu (capitan), Isabela Demsa, Rafaela Toma, Madalina Boboc, Alexandra Cucu, Sanziana Tocila, Mara Anghel (libero). Rezerve: Diana Maftei, Oana Popescu, Alina Nistor, Crina Birgu, Claudia Marchidan. Antrenor: Traian Snel.

LPS Unic Piatra Neamt: Andreea Bulai (capitan), Raluca Closca, Stefania Sutan, Madalina Poparda, Mireanu Ruxandra, Alexandra Stan, Miruna Moales. Antrenor: Carmen Asmarandei.