Home » Fotbal, International » Rezultate Uefa Champions League, 04.11.2014. Real Madrid si Borussia Dortmund, calificate dupa 4 etape

karim benzema real madrid Marti seara s-a disputat cea de-a patra etapa in grupele A-D Champions League, Real Madrid si Borussia Dortmund reusind calificarea in faza optimilor de finala, desi mai sunt doua etape de disputat.

A fost inca o seara cu multe goluri in cea mai puternica competitie intercluburi, in cele 8 partide disputate fiind marcate 26 de goluri.

Cele mai multe reusite s-au vazut la partida Arsenal – Anderlecht, echipa antrenata de Arsene Wenger fiind egalata dupa ce a condus cu 3-0 in minutul 58. Si partida Juventus – Olympiacos a avut rasturnari de scor, gazdele reusind victoria cu 3-2, dupa ce grecii conduceau cu 2-1 in minutul 61. de mentionat ca italienii au ratat si un penalty, in ultimul minute de prelungire, prin Arturo Vidal.

De mentionat ca a fost seara calificarii in faza optimilor pentru Real Madrid si Borussia Dortmund, cele doua formatii obtinand victoria cu Liverpool, respectiv Galatasaray.

Iata rezultatele inregistrate marti, 4 noiembrie, in grupele A-D Uefa Champions League:

Grupa A

Malmo – Atletico Madrid  0-2 (0-1)

Koke ’30, Raul Garcia ’78

Juventus Olympiacos   3-2 (1-1)

Pirlo ’21, Roberto ’65 (autogol), Pogba ’66 – Botia ’24, N’Dinga 61

Clasament (dupa 4 etape): 1) Atletico Madrid 9 p.; 2) Juventus 6 p.; 3) Olympiacos 6 p.; 4) Malmo 3 p.;

Grupa B

Basel – Ludogorets   4-0 (2-0)

Embolo ’34, Gonzalez ’41, Gashi ’59, Suchy ’65

Real Madrid – Liverpool   1-0 (1-0)

Benzema ’27

Clasament: 1) Real Madrid 12 p.; 2) FC Basel 6 p.; 3) Liverpool 3 p.; 4) FC Ludogorets 3 p.;

Grupa C

Zenit – Leverkusen   1-2 (0-0)

Rondon ’89 – Son Heung Min ’68, ’73

Benfica – Monaco   1-0 (0-0)

Talisca ’82

Clasament: 1) Bayer Leverkusen 9 p.; 2) AS Monaco 5 p.; 3) FC Zenit 4 p.; 4) SL Benfica 4 p.;

Grupa D

Arsenal – Anderlecht   3-3 (2-0)

Arteta ’25 (pen.), Alexis Sanchez ’29, Oxlade-Chamberlain ’58 – Vanden Borre ’61, ’73 (pen.), Mitrovic ’90

Dortmund – Galatasaray   4-1 (1-0)

Reus ’39, Papastathopoulos ’56, Immobile ’74, Semith Kaya ’85 (autogol)

Clasament: 1) Borussia Dortmund 12 p.; 2) Arsenal 7 p.; 3) Anderlecht 2 p.; 4) Galatasaray 1 p.;