Home » Fotbal, International » Rezultatele complete din returul saisprezecimilor Europa League. Lazio, Sahtior si Ajax eliminate din competitie

europa league Joi seara s-a disputat mansa a doua din saisprezecimile Europa League, echipe ca Lazio, Sahtior sau Ajax parasind competitia. Tottenham obtine calificarea dupa ce a pierdut in prima mansa cu 1-0, datorita victoriei “acasa” cu 3-1.

Lazio a marcat cel mai rapid gol al serii, in secunda 16, egaland astfel situatia la general, dupa ce oaspetii s-au impus in deplasare cu 1-0. Echipa bulgara a facut un meci mare, nefiind timorata de numele adversarei, reusind sa egaleze in aceasta partida, de fiecare data cand a fost condusa. si dupa 0-1, 1-2 si 2-3, gazdele au egalat si s-au calificat dupa golul marcat de Juninho Quixadá in minutul 88.

Dupa infrangerea suferita pe teren propriu in fata austriecilor, cu 0-3, Ajax a mai primit inca o data 3 goluri de la Salzburg , de aceasta data in deplasare, golul de onoare al olandezilor fiind reusit de Klaassen, in minutul 82.

Basel – Maccabi Tel Aviv   3-0 (1-0)

Eintracht Frankfurt – FC Porto   3-3 (1-0)

Tottenham – Dnipro   3-1 (0-0)

*Echipele scrise cu albastru sunt calificate in sferturile de finala Europa League.