Home » Fotbal, International » Rezultatele optimilor de finala Uefa Champions League, 18.02.2015: Schalke-Real Madrid 0-2, FC Basel-FC Porto 1-1

champions league cristiano ronaldo Miercuri, 18 februarie, s-au disputat alte doua partide din optimile Uefa Champions League, Real Madrid reusind victoria in deplasare la formatia germana Schalke, iar FC Porto termina la egalitate cu FC Basel, cu gol marcat in deplasare.

Campioana Champions League din 2014, Real Madrid, este in grafic pentru calificarea in sferturi, dupa ce a invins in prima mansa din optimi, in deplasare la Schalke, cu 2-0. Primul gol al meciului a fost marcat in minutul 26, Cristiano Ronaldo (foto) reluand decisiv cu capul din centrarea lui Dani Carvajal. A fost golul cu numarul 58 pentru portughez in Champions League, Nemtii au ramas si fara vedeta echipei, Klaas-Jan Huntelaar, olandezul parasind terenul accidentat in minutul 33, fiind inlocuit cu Felix Platte.  Atacantul  german are sansa egalarii dar sutul sau de la marginea careului loveste bara. In minutul 79, Real inchide meciul dupa o actiune “bijuterie” intre Cristiano Ronaldo si Marcelo. Portughezul  dribleaza in extrema si ii paseaza brazilianului, fundasul trimitand precis in poarta nemtilor. Cu aceasta victorie, Real Madrid ia o optiune serioasa la calificare chiar inaintea partidei de pe Santiago Bernabeu.

In celalalt joc al serii, FC Basel a deschis scorul in minutul 11 in partida disputata pe teren propriu cu FC Porto. Fabian Frei i-a pasat decisiv lui Derlis Gonzalez, iar jucatorul sud-american deviaza precis in poarta lui Fabiano. Gonzalez paraseste insa rapid terenul, in minutul 25, in locul sau intrand Calla. La 3 minute de la reluare, portughezii reusesc golul egalizator, dar arbitrul englez Mark Clattenburg nu valideaza golul pe motiv de fault la portarul lui Basel. Englezul, care a acordat 8 cartonase galbene in aceasta intalnire, avea sa supere totusi tabara elvetiana, in minutul 78, cand a acordat penalty la atingerea cu mana a lui Walter Samuel. Braziliano Danilo fructifica de la “punctul cu var” iar portughezii pleaca cu un rezultat de egalitate si gol marcat la Basel.

Partidele retur din optimile Champions League vor avea loc miercuri, 10 martie.

Etichete:, , , , , , , , , ,