Home » Fotbal, International » Rezultatele sferturilor de finala UEFA Champions League: Atletico Madrid – Real Madrid 0-0, Juventus – Monaco 1-0

champions league juventus In prima mansa din sferturile de finala UEFA Champions League, Juventus a trecut la limita de Monaco, in timp ce derby-ul madrilean s-a terminat nedecis, 0-0.

Marti, 14 aprilie, s-au desfasurat primele doua partide din sferturile de finala UEFA Champions League, campioana Italiei intalnind formatia franceza AS Monaco, iar Atletico Madrid a intalnit pe teren propriu marea rivala, Real Madrid.

La Torino, Juventus a intalnit o adversara incomoda, francezii punand mari probleme in prima repriza. Totusi, apararea italienilor a rezistat, iar in repriza secunda gazdele au reusit si sa marcheze.

In minutul 55, Pirlo reuseste o pasa de exceptie la intalnire catre Alvaro Morata, iar spaniolul este sicanat in careu de Ricardo Carvalho, portughezul primind doar galben la aceasta faza desi era din postura de ultimul aparator. Chilianul Arturo Vidal isi asuma responsabilitatea executarii loviturii de pedeapsa, sutul sau fiind imparabil pentru Subasic, mingea fiind trimisa aproape de vinclu.

Replica oaspetilor vine in minutul 63, cand sutul lui Kondogbia este respins in etremis de catre Gianluigi Bufon. Dimitar Berbatov a avut ultima actiune periculoasa la poartea lui Buffon, dar mingea reluata de bulgar nu nimereste cadrul portii.

Partida se termina cu avantajul la limita a gazdelor, Juventus avand astfel prima sansa la calificarea in semifinalele Champions League.

In celalalt joc al serii s-a disputat derby-ul madrilean, intre Atletico si Real Madrid. Echipa antrenata de Diego Simeone a pus in dese randuri probleme lui Real Madrid, antrenorul argentinian avand 6 partide directe in care nu a cunoscut gustul infrangerii.

In aceasta partida, oaspetii au inceput mai bine jocul, avand 3 oportunitati in primele 10 minute de joc, dar nefructificate de Carvajal, Bale si Ronaldo. Oaspetii au fost mai periculosi in prima repriza, fara insa ca tabela de marcaj sa se modifice. Atletico a dat un raspuns mai puternic in repriza secunda controland in mare parte jocul, dar tot fara rezultate pe tabela.

S-a incheiat 0-0, iar partida retur se va disputa pe Santiago Bernabeu, campioana en-titre a acestui trofeu avand totusi prima sansa la calificare.

Etichete:, , , , , , , , , ,