Home » Fotbal, International » Rezultatele si marcatorii Champions League, 10.12.2014. Manchester City se impune la Roma si se califica in optimi

as roma manchester city Miercuri seara s-a incheiat faza grupelor Uefa Champions League, cu ultimele partide disputate din grupele E-H. Manchester City avea nevoie de o victorie la Roma, campioana Angliei reusind sa se impuna in deplasare cu 2-0, avand asigurata astfel prezenta in optimile Champions League.

Campioana Angliei avea o misiune dificile pe teren italian, avand nevoie de victorie sau de un egal cu cel putin 2 goluri marcate pentru calificarea in optimile de finala.

Primul gol a venit in minutul 60, marcat de francezul Samir Nasri (foto), iar argentinianul Zabaleta a adus un sfarsit linistit de meci pentru oaspeti,. cu un gol marcat in minutul 86.

In grupa F, FC Barcelona avea nevoie de o victorie in fata formatiei Paris Saint Germain, pe teren propriu, pentru a incheia grupa pe primul loc. Desi suedezul Ibrahimovic a marcat in minutul 16, PSG nu a putut rezista in fata Barcelonei, Messi, Neymar si Suarez marcand pentru gazde.

Formatia antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a remizat in deplasare la FC Porto, cele doua formatii fiind oricum calificate dupa doar 4 etape.

Iata rezultatele si marcatorii Uefa Champions League, miercuri, 10 decembrie 2014 :

Grupa E

Bayern – CSKA Moscova   3-0 (1-0)

Muller ’18 (pen), Rode ’84, Goetze ’90

AS Roma – Manchester City   0-2 (0-0)

Nasri ’60, Zabaleta ’86

Clasament final: 1) Bayern Munchen 15 p.; 2) Manchester City 8 p.; 3) AS Roma 5 p.; 4) CSKA Moscova 5 p.;

Grupa F

FC Barcelona – PSG   3-1 (2-1)

Messi ’19, Neymar ’42, Suarez ’77 – Ibrahimovic ‘ 16

Ajax – Apoel   4-0 (1-0)

Schone ’45+1 (pen), ’50, Klaassen ’53, Milik ’74

Clasament final: 1) FC Barcelona 15 p.; 2) PSG 13 p.; 3) Ajax 5 p.; 4) Apoel FC 1 p.;

Grupa G

Chelsea – Sporting   3-1 (2-0)

Fabregas ’8 (pen), Schurrle ’16, Mikel ’56 – Silva ’50

Maribor – Schalke   0-1 (0-0)

Meyer ’62

Clasament final: 1) Chelsea 14 p.; 2) Schalke 8 p.; 3) Sporting 7 p.; 4) Maribor 3 p.;

Grupa H

FC Porto – Sahtior Donetk   1-1 (0-0)

Aboubakar ’87 – Stapanenko ’50

Athletic Bilbao – BATE Borisov   2-0 (0-0)

San Jose ’47, Susaeta ’88

Clasament final: 1) FC Porto 14 p.; 2) Sahtior Donetk 9 p.; 3) Atletic Club 7 p.; 4) BATE Borisov 3 p.;

Primele doua clasate din fiecare grupa sunt calificate in optimi iar cea de-a treia va evolua in Europa League.

Etichete:, , , , , , , , , , , , ,