Home » Fotbal, International » Rezultatele si marcatorii din grupele Uefa Champions League, 01.10.2014. Arsenal si Dortmund, victorii concludenta in grupa D

arsenal champions league Miercuri seara, 01.10.2014, s-au disputate si partidele din grupele A-D, Arsenal si Dortmund reusind victorii concludente, la 3 goluri diferenta.

Arsenal a marcat 3 goluri in prima repriza, in poarta turcilor de la Galatasaray, reusind si pe cel de-al patrulea la 7 minute de la reluare. Totusi, “tunarii” au avut o repriza secunda mai solicitanta, dupa eliminarea portarului Szczęsny din cauza unui fault in careu din postura de ultimul aparator. Turcii reduc din diferenta dar gazdele nu mai au probleme in  efensiva si obtin victoria cu 4-1.  In aceeasi grupa, Dortmund s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la Anderlecht, prin golul lui Immobile din minutul 3 si dubla lui Adrian Ramos.

Detinatoarea trofeului Champions League, Real Madrid a castigat cu 2-1 in deplasare la Ludogorets, dupa ce madrilenii au fost condusi cu 1-0, gol marcat de Marcelinho in minutul 6. Ronaldo avea sa iroseasca un penalty, 4 minute mai tarziu, dar portughezeul avea sa marcheze in minutul 24, tot din penalty. Francezul Benzema aduce cele 3 puncte pentru Real Madrid, cu un gol marcat in minutul 77.

Iata rezultatele si marcatorii inregistrate in Champions League, 01.10.2014, in etapa a-II-a din grupele A-D:

Grupa A

Atletico Madrid – Juventus   1-0 (0-0)

Arda Turan ’75

Malmo – Olympiacos   2-0 (1-0)

Rosenberg 42′, ’82

Clasament (dupa doua etape disputate in toate grupele): 1) Atletico Madrid 3 p.; 2) Juventus 3 p.; 3) Malmo 3 p.; 4) Olympiacos 3 p.;

Grupa B

Basel – Liverpool   1-0 (0-0)

Streller ’52

Ludogorets – Real Madrid   1-2

Marcelinho ’6 – Cristiano Ronaldo ’24 (pen.), Benzema ’77

Clasament: 1) Real Madrid 6 p.; 2) FC Basel 3 p.; 3) Liverpool 3 p.; 4) Ludogorets 0 p.;

Grupa C

Zenit – Monaco   0-0

Leverkusen – Benfica   3-1 (2-0)

Kiessling ’25, Son Heung-Min ’34, Hakan Çalhanoğlu ’64 (pen.) – Salvio ’62

Clasament: 1) AS Monaco 4 p.; 2) FC Zenit 4 p.; 3) Bayer Leverkusen 3 p.; 4) Benfica 0 p.;

Grupa D

Arsenal – Galatasaray   4-1 (3-0)

Welbeck ’22, ’30, ’52, Alexis Sanchez ’41 – Burak Ylmaz ’63 (pen.)

Anderlecht – Dortmund   0-3 (0-1)

Immobile ’3 Ramos ’69, ’79

Clasament: 1) Borussia Dortmund 6 p.; 2) Arsenal 3 p.; 3) Galatasaray 1 p.; 4) Anderlecht 1 p.;