Home » Fotbal, International » Rezultatele UEFA Champions League, 17.03.2015: Monaco-Arsenal 0-2, Atletico Madrid-Bayer Leverkusen 1-0, 3-2 la penalty-uri

atletico madrid Campioana Spaniei s-a calificat in sferturile UEFA Champions League dupa ce a trecut la loviturile de departajare de Leverkusen. Desi a pierdut acasa, Monaco s-a calificat in sferturi datorita golurilor marcate in deplasare.

Arsenal avea o misiune aproape imposibila pe teren francez, dupa ce a pierdut pe “Emirates Stadium” cu 1-3 in fata formatiei AS Monaco. Francezii nu au mai impresionat “acasa” dand posibilitatea englezilor sa incerce o calificare spectaculoasa. In minutul 36, un francez a punctat pentru englezi, Olivier Giroud marcand din 6 metri dupa ce a trecut de portarul gazdelor.

Oaspetii au mai avut oportunitati bune de gol, iar cea de-a doua reusita vine in minutul 79, cand Aaron Ramsey finalizeaza cu un sut la coltul lung de la aproximativ 12 metri.

Trupa lui Arsene Wenger mai avea nevoie de inca o reusita, dar gazdele nu au mai cedat pana la final, iar AS Monaco se califica dupa 3-3 la general, datorita golului in plus reusit in deplasare.

In celalalt joc al serii, finalista editiei trecute, Atletico Madrid, s-a intrebuintat serios pentru accederea in sferturile de finala.

Leverkusen s-a impus cu 1-0 pe teren propriu, iar misiunea ibericilor nu a fost deloc usoara. Mario Suarez a marcat singurul gol al meciului in timpul regulamentar de joc, in minutul 27, cu un sut din afara careului. A fost un joc extrem de tacticizat, cu putine oportunitati de gol, cele doua formatii preferand sa nu riste.

Fiiind rezultatul identic ca in partida tur, invingatoarea s-a decis la loviturile de departajare. Gazdele au ratat prin Raul Garcia si Koke, dar au marcat prin Griezmann, Mario Suarez si Fernando Torres, ultimul cu un sut imparabil. Nemtii au fost si mai ineficienti, ratand prin Calhanoglu, Toprak si Kiessling, ultimul avand sansa sa egaleze la cea de-a cincea serie de penalty-uri, dar sutul sau nu nimereste cadrul portii lui Oblak. De mentionat ca portarul echipei spaniole a inceput partida rezerva, dar a intrat in teren in minutul 23, datorita accidentarii titularului Moya.

Ultimele doua partide din optimile Champions League au loc  miercuri seara, Barcelona intalnind pe Camp Nou formatia Manchester City, in timp ce Borussia Dortmund intalneste pe teren propriu campioana Italiei, Juventus Torino. In prima mansa, Barcelona si Juventus s-au impus cu acelasi scor, 2-1.