Home » Fotbal, International » Rezultatele Uefa Champions League, 25.11.2014. Lionel Messi, cel mai bun marcator din istoria UCL

lionel messi Marti s-a disputat prima seria de 8 partide din etapa cu numarul 5 a grupelor Uefa Champions League, Lionel Messi depasind recordul de cele mai multe goluri marcate in istoria acestei competitii, datorita unui hattrick reusit in partida cu Apoel FC.

Barcelona a invins in deplasare pe FC Apoel cu scorul de 4-0, datorita unui gol reusit de Suarez in minutul 27, dar si a unui hattrick bifat de Lionel Messi (min. 38,58,87), argentinianul devenind cel mai prolfic marcator din istoria Uefa Champions League, cu 74 de reusite, cu 3 goluri peste Raul.

Un alt argentinian a reusit un hattrick in Liga Campionilor, Sergio Aguero fiind providential pentru Manchester City. Campioana Angliei a revenit  in partida de pe teren propriu cu Bayern Munchen, impunandu-se cu 3-2, golul victoriei fiind reusit de Aguero in primul minut de prelungiri.

Sscorul serii a fost reusit de Chelsea, care a invins in deplasare formatia Schalke, cu 0-5, echipa germana fiind antrenata de Roberto Di Mateo, cel care a adus singurul trofeu de UCL pentru formatia londoneza.

Echipa antrenata de Mircea Lucescu a bifat un rezultat negativ, Sahtior pierzand pe teren propriu in fata ibericilor de la Athletic Bilbao.

Iata rezultatele complete inregistrate marti, 25.11.2014, in grupele E-H Champions League:

Grupa E

CSKA Moscova – AS Roma   1-1 (0-1)

Berezutski ‘ 90+3 – Totti ’43

Manchester City – Bayern Munchen   3-2 (1-2)

Aguero ’22 (pen.), ’85, ’90+1 – Xabi Alonso ’40, Lewandowski ’45

Clasament grupa E (dupa 5 etape disputate): 1) Bayern Munchen 12 p.; 2) AS Roma 5 p.; 3) Manchester City 5 p.; 4) CSKA Moscova 5 p.;

Sporting – Maribor   3-1 (2-1)

Carlos Mane ’10, Nani ’35, Slimani ’65 – Jefferson ’42 (autogol)

Schalke – Chelsea   0-5 (0-3)

Terry ’2, Willian ’29, Kirchhoff ’44 (autogol), Drogba ’76, Ramires ’78

Clasament: 1) Chelsea 11 p.; 2) Sporting 7 p.; 3) FC Schalke 5 p.; 4) NK Maribor 3 p.;

Grupa H

Sahtior Donetk – Athletic Bilbao   0-1 (0-0)

San Jose ’68

BATE Borisov – FC Porto   0-3 (0-0)

Herrera ’56, Martinez ’65, Tello ’89

Clasament: 1) FC Porto 13 p.; 2) Sahtior 8 p.; 3) Athletic Bilbao 4 p. 4) Bate Borisov 3 p.;

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , ,