Home » Fotbal, International » Rezultatele UEFA Europa League, 19.03.2015. Dinamo Kiev, victorie clara in optimi cu Everton

dinamo kiev Joi seara, 19 martie, s-a disputat mansa retur din optimile de finala Europa League. Cele mai multe goluri s-au marcat in partida Dinamo Kiev-Everton, echipa din Ucraina castigand cu 5-2.

Dupa ce Everton s-a impus “acasa” cu 2-1, Dinamo Kiev si-a luat revansa in partida retur, reusind victoria cu scorul de 5-2. O alta victorie la 3 goluri diferenta s-a inregistrat pe terenul celor de la AS Roma, Fiorentina marcand 3 goluri in primele 22 de minute de joc.

Partida dintre Ajax si Dnipro a avut nevoie de doua reprize de prelungiri, oaspetii reusind calificarea in sferturi datorita golului marcat in deplasare, in minutul 97.

Inter Milano, cu George Puscas urmarind meciul de pe banca de rezerve, a pierdut si pe teren propriu cu Wolfsburg, nemtii calificandu-se in sferturi cu 5-2 la general.

Iata rezultatele complete inregistrate in optimile de finala Europa League, mansa a-II-a:

Dinamo Moscova – Napoli   0-0

1-3 la general

Dinamo Kiev – Everton   5-2 (3-1)

6-4 la general

Roma – Fiorentina   0-3 (0-3)

1-4 la general

Ajax – Dnipro    1-0 (0-0), 2-1 dupa doua reprize de prelungiri

2-2 la general