Home » Fotbal, International » Rio 2016: Brazilia cucereste titlul olimpic la fotbal masculin, dupa loviturile de departajare. Neymar, omul decisiv

brazilia titlu olimpic fotbal masculin Finala olimpica la fotbal masculin a avut nevoie de loviturile de departajare, brazilianul Neymar marcand golul decisiv.

Sambata seara, Brazilia si Germania s-au intalnit in finala olimpica la fotbal masculin. Brazilienii si-au pus sperantele in Neymar, iar jucatorul Barcelonei nu a dezamagit. In minutul 26, Neymar deschide scorul cu o executie superba, din lovitura libera, de pe partea stanga. Brazilianul a trimis la coltul scurt, mingea lovind si bara transversala.

Daca Brazilia a avut noroc, Germania a avut un ghinion teribil, trimitand de 3 ori mingea in bara in primele 35 de minute de joc.

Presiunea nemtilor a dat roade in repriza secunda, Maximilian Meyer reusind golul egalizator cu un sut din prima, la coltul lung. Acesta a fost primul gol primit la aceasta olimpiada de Brazilia.

Cele doua echipe nu au mai marcat nici in timpul regulamentar de joc, dar nici in cele doua reprize de prelungiri, invingatoarea fiind decisa la loviturile de departajare.

Primii 4 executanti de la fiecare echipa au dat dovada de “nervi de otel”, scorul fiind egal, 4-4, inainte de ultima lovitura pentru fiecare echipa. La a cincea lovitura pentru nemti, Nils Petersen executa slab si portarul Weverton respinge providential. Neymar avea marea ocazie sa aduca aurul, iar brazilianul nu a iertat, reusind sa marcheze golul decisiv.

Desi are 5 titluri mondiale, acesta este primul titlu olimpic cucerit de Brazilia la fotbal masculin.

Brazilia – Germania   1-1 (1-0)

Neymar ’26 – Meyer ’59

La loviturile de departajare: Brazilia – Germania 5-4

Au marcat: Renato Augusto, Marquinhos, Alcantara, Luan, Neymar – Ginter, Gnabry, Brandt, Suele.

Etichete:, , , , , ,