Home » Handbal, National » ROMÂNIA – DANEMARCA 32-25. O victorie superbă și un pas important pentru calificarea la Olimpiadă

_DSC8065Echipa națională de handbal a României reușește o victorie mare împotriva Danemarcei, chiar la ea acasă, la o diferență  de 7 goluri, scor 32-25. Această primă victorie din cadrul turneului de calificare pentru Jocurile Olimpice 2016, de la Aarhus, Danemarca, reprezintă un mare pas spre realizarea obiectivului, participarea la Jocurile Olimpice.

România a deschis scorul prin Cristina Neagu, în minutul 1, menținându-și superioritatea pe parcursul întregii partide. Încă din debutul meciului, apărarea  mobilă a României a pus mari probleme echipei adverse, dând  șansa declanșării mai multor atacuri rapide, care au ajutat echipa noastră să se desprindă pe tabelă. În prima repriză s-a evidențiat jocul cu pivotul, cu pase pornind preponderent de la Cristina Neagu, Oana Manea reușind nu mai puțin de 6 goluri.  De asemenea, o dată cu introducerea în poartă a Ionicăi Munteanu, diferența de scor s-a mărit până la 7 goluri, în minutul 27, la pauza tabela arătând 19-13.

Repriza a doua s-a desfășurat în aceeași notă, cu o apărare mobilă,  foarte atentă și un atac precis, în cadrul căruia Cristina Neagu și-a pus în valoare colegele,  trăgând mai puțin la poartă.  S-a remarcat Eliza  Buceschi, care a reușit să facă unul din cele mai bune meciuri de până acum, fiind principala marcatoare a partidei. Diferența maximă de scor, de 10 goluri, s-a înregistrat în minutul 57, când tabela indica 32-22. Spre finalul meciului, Tomas Ryde a dat șansa mai multor jucătoare să evolueze, rezultatul final fiind  stabilit la scorul 32-25.

Echipa României: Ionica Munteanu 5/12,  Paula Ungureanu4/21 – Eliza Buceschi 10 goluri, Oana Manea 7, Valentina Ardean Elisei 5, Cristina Neagu 4, Laura Chiper 3,  Florina Chintoan 2, Aurelia Brădeanu 1, Luciana Marin, Aneta Udriștoiu, Ana Maria Tănasie, Mădălina Zamfirescu, Gabriella Szucs, Gabriela Perianu, Patricia Vizitiu.

Turneul de calificare continuă zilele următoare, sâmbătă, 19 martie – România va întâlni naționala Uruguay-ului, la ora 18:45, iar duminică, la aceeeași oră, va întâlni naționala Muntenegrului.