Home » Handbal, National » ROMÂNIA – URUGUAY 36-19. Viitorul naționalei e pe mâini bune

ROMÂNIA – URUGUAY 36-19. Viitorul naționalei e pe mâini bune

romania handbal feminin 2016             România câștigă al doilea meci din cadrul  turneului de calificare pentru Jocurile Olimpice 2016, de la Aarhus, Danemarca, împotriva naționalei din Uruguay, cu scorul 36-19. Antrenorii au dat șanse tuturor jucătoarelor să evolueze, iar acestea au obținut o victorie frumoasă, care confirmă încă o data valoarea lor și faptul ca viitorul naționalei e pe mâini bune.

Primul gol al meciului a fost înscris de echipa Uruguay-ului, în minutul 1, fiind și singurul moment în care s-a aflat la conducere. Florina Chintoan a restabilit imediat egalitatea, urmată de Patricia Vizitiu, care a adus România în superioritate, menținută pe tot parcursul meciului. România a avut din nou o apărarea mobilă,  bine organizată, ceea ce a dat șansa dezvoltării multor atacuri rapide sau contratacuri, în urma cărora au reușit să marcheze toate jucătoarele, stabilind  scorul la pauză 13-7.

În debutul reprizei secunde, echipa Uruguay-ului a trecut la o apărare avansată, lucru ce a destabilizat pentru puțin timp atacul României, înregistrându-se câteva  greșeli neforțate. Însă tricolorele și-au revenit repede și au  continuat seria golurilor de pe toate pozițiile, inclusiv de pe postul de portar, de unde Denisa Dedu a reușit să înscrie de 2 ori. Diferența maximă înregistrată în ultima parte a partidei, de 17 goluri, s-a menținut până la final, stabilindu-se scorul  36-19.

A fost un meci dominat autoritar de jucătoarele României, chiar dacă au evoluat predominant jucătoarele tinere, ce evoluează  mai puține minute în celelalte meciuri. Un lucru îmbucurător pentru viitor, echipa României având tinere jucătoare foarte talentate, care o dată cu acumularea experienței, vor suplini cu succes actualele titulare.
Florina Chintoan, autoare a 9 goluri, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului,

ROMANIA – URUGUAY 36-19 (17-10)
        Echipa României: Ionica Munteanu,  Denisa Dedu (2 goluri) – Florina Chintoan 9 goluri, Ana Maria Tănasie 8, Aneta Udriștoiu 7, Mădălina Zamfirescu 4, Luciana Marin 3, Gabriella Szucs 1, Gabriela Perianu 1, Patricia Vizitiu.    1, Eliza Buceschi,  Oana Manea, Valentina Ardean Elisei, Cristina Neagu, Laura Chiper, Aurelia Brădeanu

Ultimul meci al României din cadrul  Turneul de calificare la Olimpiadă, în compania Muntenegrului, se va disputa duminică, la ora  18:30, pe Digisport 1.