Home » Alte sporturi, International » Rugby, Cupa Mondiala: Putere de sterjar! Romania-Canada 17-15 (0-8)

Rugby, Cupa Mondiala: Putere de sterjar! Romania-Canada 17-15 (0-8)

romania rugby Nationala Romaniei a scris istorie la Cupa Mondiala de rugby masculin, in cea de-a patra etapa a grupei D, castigand partida cu reprezentativa Canadei dupa ce a fost condusa cu 15-0 in minutul 50. Aceasta reusita reprezinta cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale de rugby masculin.

Marti seara, la Leicester, pe o ploaie torentiala, tricolorii aveau sansa sa acumuleze primele puncte de la aceasta Cupa Mondiala, iar o eventuala infrangere insemna practic ocuparea ultimului loc in grupa.

Canada a fost echipa mai agresiva in prima repriza, terminand mitanul cu 8 puncte avanns, o lovitura de pedeapsa fructificata si un eseu reusit in minutul 33. Lucurrile pareau si mai complicate pentru stejari in repriza secunda, cand canadienii s-au distantat la 15-0, la doar 5 minute de la reluare.

Totusi, stejarii nu au cedat partida si au inceput sa joace mai agresiv in suprafata de joc a echipei adverse. Mihai Macovei reuseste eseul in minutul 52, iar prin transformarea lui Florin Vlaicu diferenta s-a redus la 8 puncte. “Stejarii” au continuat asediul in fata canadienilor si Mihai Macovei reuseste cel de-al doilea eseu al partidei, in minutul 74. Vlaicu transforma din nou, iar cu 6 minute ramase de joc diferenta era de un singur punct in favoarea canadienilor, 15-14. Tricolorii au fortat in continuare in atac si primesc o lovitura de pedeapsa, pe partea stanga, la aproximativ 42 de metri distanta de buturi. Florin Vlaicu nu se pierde cu firea si fructifica lovitura de pedeapsa, tricolorii trecand pentru prima data in avantaj cu doua minute ramase de joc.

Nu s-a mai intamplat nimic pana la fluierul final, Romania reusind astfel cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale de rugby, precedenta performanta fiind reusita de Franta, in 1999, cand a revenit de la 14 puncte diferenta in semifinala contra Noii Zeelande.

Aceasta victorie asigura si evitarea ultimului loc in grupa, intrucat Canada a jucat ultimul meci la aceasta editie de Cupa Mondiala. Romania poate sa mai bifeze un record la Cupa Mondiala, daca obtine si cea de-a doua victorie in aceasta grupa, in ultima partida programata, contra Italiei. Stejarii pornesc cu sansa a doua, dar in cazul unei victorii vor termina pentru prima data grupa pe locul 3, loc ce asigura automat prezenta la urmatoarea editie de Cupa Mondiala, cea din anul 2019.

1 Comment for “Vezi rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Rugby 2015! Romania prezenta pentru a opta oara la Cupa Mondiala”

1. succes tricolorilor,speram sa-i batem pe canadieni si italieni .Pina la urma conteaza caci ne-am calificat la mondiale,ceea ce la fotbal nu prea se intampla.bravo-bravo voua.