Home » Handbal, International » Rusia se impune de o maniera categorica in finala Campionatului Mondial de handbal junioare

Rusia campioana mondiala handbal feminin under 18 Dupa o prima repriza echilibrata, rusoaicele s-au distantat decisiv in repriza secunda, castigand finala cu Danemarca cu scorul de 30-22.

Duminica seara s-a decis noua campioana mondiala la handbal feminin under 18, cele doua finaliste fiind Rusia si Danemarca. Nordicele au trecut in optimi de Romania, dar meciul a fost aprig disputat, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri.

In finala Campionatului Mondial din Slovacia, cele doua echipe au mers cap la cap pana in minutul 11, Danemarca distantandu-se pentru prima data la 3 goluri, 10-7, in minutul 16. Rusoaicele au egalat rapid si au condus cu doua goluri dupa primele 30 de minute de joc, 15-13. In repriza secunda, Danemarca a marcat 4 goluri in 20 de minute de joc, iar Rusia s-a distanta la 9 goluri, 26-17. Finalul de meci a fost linistit, Rusia castigand finala la 8 goluri avans, 30-22. A fost un joc intre doua “scoli” diferite de handbal, rusoaicele fiiind net superioare atat in aparare cat si in atac.

Karina Sabirova a fost cea mai buna marcatoare a finalei, cu 11 goluri marcate, fiind urmata de Antonina Skorobogatchenko, cu 7 reusite.
Coreea de Sud a obtinut medaliile de bronz, dupa ce a trecut in finala mica de Norvegia, cu 32-30 (16-17). Romania a terminat acest Campionat Mondial pe locul 14, fiind depasita de tari precum Egipt, Angola si Slovacia.

Pivot: Ida Marie Moesgaard DAHL – Danemarca

Cea mai buna aparatoare: Guro NESTAKER (NOR)

Golgheter: Bernadett HORNYAK (HUN) – 67 goals;

Cea mai buna jucatoare: Karina SABIROVA – Rusia

Iata clasamentul final al Campionatului Mondial de handbal feminin junioare desfasurat in Slovacia:

1) Rusia; 2) Danemarca; 3) Coreea de Sud; 4) Norvegia; 5) Ungaria; 6) Franta; 7) Suedia; 8) Croatia; 9) Egipt; 10) Angola; 11) Germania; 12) Brazilia; 13) Slovacia; 14) Romania; 15) Spania; 16) Slovenia; 17) Japonia; 18) Argentina; 19) Kazahstan; 20) China; 21) Paraguay; 22) Chile; 23) Rep. Dem. Congo; 24) Uzbekistan;