Home » Fotbal, International » Sahtior Donetk, aproape de o revenire de poveste cu Real Madrid. Vezi rezultatele Champions League, 25.11.2015

sahtior donetk - real madrid champions league Cel mai spectaculos joc din cele 8 partide disputate miercuri seara in Champions  League a fost Sahtior Donetk-Real Madrid, cu 7 goluri marcate. Madrilenii au condus cu 4-0, dar echipa antrenata de Mircea Lucescu a marcat 3 goluri in 11 minute de joc.

Pe arena Lviv din Ucraina, Sahtior si Real Madrid s-au intalnit in etapa a-V-a a Ligii Campionilor, grupa A.

Prima repriza a fost monotona, Cristiano Ronaldo reusind singurul gol, in minutul 18. A urmat o repriza secunda nebuna, cu 6 goluri marcate, cate 3 de fiecare echipa. Real Madrid s-a distantat la 4-0, Cristiano Ronaldo fiind responsabil cu doua pase decisive in doar 3 minute. Tot Cristiano marcheaza pentru golul 4 al oaspetilor si sa parea ca madrilenii vor avea un sfarsit linistit de meci. Totusi, Sahtior nu a cedat, reusind 3 goluri in doar 11 minute. Alex Teixeira a marcat din penalty in minutul 77, Dentinho a inscris cu o lovitura de cap din interiorul careului mic, iar acelasi Teixeira puncteaza pentru 3-4 in minutul 88. Gazdele au incercat egalarea pe final de meci, dar nu au mai avut luciditatea de a mai marca inca o data, iar echipa antrenata de Mircea Lucescu pierde la limita cu Real Madrid.

De mentionat ca atat Real cat si PSG sunt calificate din aceasta grupa in optimile de finala, iar Malmo si Sahtior lupta pentru ocuparea locului 3, ambele echipe avand cate 3 puncte in 5 etape.

Iata rezultatele inregistrate in grupele Champions League, 25.11.2015:

Grupa A

Malmo – Paris Saint Germain   0-5 (0-2)
Rabiot ’3, Di Maria ’14, ’68, Ibrahimovic ’50, Lucas ’82

Sahtior Donetk – Real Madrid   3-4 (0-1)
Alex Teixeira ’77 (pen), ’88, Dentinho ’83 – Ronaldo ’18, ’70, Modric ’50, Carvajal ’52

Clasament (dupa 5 etape): 1) Real Madrid 13 p.; 2) Paris Saint Germain 10 p.; 3) Sahtior Donetk 3 p.; 4) Malmo 3 p.;

Grupa B

Manchester United – PSV Eindhoven   0-0

TSKA Moscova – Wolfsburg   0-2 (0-0)
Akinfeev ’67 (autogol), Schurrle ’88

Clasament: 1) Wolfsburg 9 p.; 2) Manchester United 8 p.; 3) PSV Eindhoven 7 p.; 4) TSKA Moscova 4 p.;

Grupa C

Astana – Benfica   2-2 (2-1)
Twumasi ’19, Anicic ’31 – Jimenez ’40, ’72

Atletico Madrid – Galatasaray   2-0 (1-0)
Griezmann ’13, ’65

Clasament: 1) Atletico Madrid 10 p.; 2) Benfica 10 p.; 3) Galatasaray 4 p.; 4) Astana 3 p.;

Grupa D

Juventus – Manchester City   1-0 (1-0)
Mandzukic ’18

Mönchengladbach – Sevilla   4-2 (1-0)
Stindl ’29, ’83, Johnson ’68, Raffael ’78 – Vitolo ’82, ‘Banega ’90+1

Clasament: 1) Juventus 11 p.; 2) Manchester City 9 p.; 3) Borussia Mönchengladbach 5 p.; 4) Sevilla 3 p.;

Etichete:, , , , , , , ,