Home » Handbal, International » Seara magica! Franta castiga titlul european dupa o finala de vis in fata Danemarcei

franta campioana europei la handbal masculin Franta devine noua campioana europeana la handbal masculin, dupa ce a invins de o maniera categorica Danemarca, la 9 goluri diferenta (41-32),  chiar pe terenul fostei regine a Europei.

Campioana olimpica nu a dat nicio sansa Danemarcei, Franta conducand de o maniera categorica inca de la inceputul partidei, 2-7 (min.8),  avand 9 goluri avantaj dupa 17 minute de joc (4-13). Antrenorul gazdelor cere timeout si danezii devin mai incisivi si mai rapizi in executii. Dar sfasitul primei reprize ii revine tot campionilor olimpici, care termina de o manirea spectaculoasa cele 30 de minute de joc, cu o aeriana finalizata de Valentin Porte.

Francezii au gestionat bine avantajul in repriza secunda cu aceeasi pofta de joc in ofensiva, in timp ce Danemarca a intrat in criza de timp, nereusind sa gaseasca solutii pentru a micsora diferenta. Michael Guigou a fost performerul zilei pentru reprezentativa cocosului galic, cu 10 reusite, urmat de Valentin Porte cu 9 goluri. Mikkel Hansen a marcat si el 9 goluri pentru danezi, dar a fost prea putin, gazdele fiind depasite la toate capitolele in aceasta intalnire.

Franta castiga partida cu 41 de goluri marcate pe taram danez si isi adjudecat pentru a treia oara trofeul de campioni europeni, precedentele reusite avand loc in 1996 si 2000.