Home » International, Tenis » Serena Williams se impune la Wimbledon, dupa un dublu 6-4 cu Garbine Muguruza

Serena Williams se impune la Wimbledon, dupa un dublu 6-4 cu Garbine Muguruza

serena williams wimbledon 2015 Americanca a cucerit cel de-al 21-lea trofeu de Mare Slem din cariera, dupa un dublu 6-4 in fata jucatoarei din Spania, Garbine Muguruza.

Numarul 20 mondial inaintea acestui turneu de Mare Slem, a dat o replica serioasa numarului 1 mondial, Serena Williams. Jucatoarea din Spania a castigat primul ghem al partidei, pe serviciul Serenei, dupa 8 minute de joc. Muguruza a mai condus cu 3-1 si 4-2, dar americanca a venit puternic din urma si a castigat primul set cu 6-4.

Muguruza a condus cu 1-0 si in setul secund, dar Williams joaca mult mai agresiv si se distanteaza la 5-1, servind pentru set si meci. A urmat o cursa de urmarire pentru Muguruza, care a reusit 4 ghemuri consecutive, servind apoi pentru a egala la 5. Serena a fost mult mai hotarata pe serviciul adversarei si castiga si cel de-al doilea set tot cu 6-4.

Williams va primi un cec in valoare de 1.888.000 de lire sterline si 2000 de puncte, in timp ce Muguruza va primi 940.000 de lire sterline si 1300 de puncte in clasamentul WTA.

Cu acesasta reusita, americanca bifeaza cel de-al saselea trofeu la Wimbledon (precedentele fiind in 2002, 2003, 2009, 2010, 2012), avand in total 21 de trofee de Mare Slem castigate.