Home » Fotbal, International » Sferturile Champions League, mansa retur: Magnificul Ronaldo reuseste hattrick-ul si califica Realul in semifinale. Manchester City- PSG 1-0

REAL MADRID-WOLFSBURG UCL Marti seara, 12 aprilie, s-au disputat doua partide din sferturile de finala Champions League la fotbal, mansa retur. Cristiano Ronaldo a reusit hattrick-ul, calificand Realul in penultimul act al competitiei. Manchester City castiga pe teren propriu si bifeaza prima calificare din istoria clubului in semifinalele Champions League.

Realul avea o misiune dificila pe Santiago Bernabeu, dupa ce a pierdut cu 2-0 in mansa tur, la Vfl Wolfsburg. Cristiano Ronaldo a fost eroul intalnirii, reusind sa intoarca soarta calificarii de unul singur. Primul gol a fost marcat in minutul 16,  Dani Carvajal centrand de pe partea stanga, iar Cristiano inscriind la coltul scurt. Golul secund a fost marcat un minut mai tarziu, cand Ronaldo reia decisiv cu capul. Practic, in doua minute, Cristiano Ronaldo a anihiliat avantajul oaspetilor, iar orice gol reusit de gazde ar fi asigurat calificarea in optimi. Golul 3 a venit in repriza secunda, autorul fiind acelasi Cristiano Ronaldo. A fost o lovitura libera executata imparabil de portughez, fiind cel mai bun marcator din UEFA Champions League, cu 93 de goluri inscrise.

Oaspetii nu au gasit drumul spre gol, iar hattrick-ullui Ronaldo califica Real Madrid in penultimul act al competitiei.

In celalalt joc al serii, Manchester City a intalnit formatia PSG, in tur scorul final fiind de 2-2. Gazdele au avut prima mare oportunitate de gol, cand Sergio Aguero a fost faultat in careu de portarul Kevin Trapp. Tot Aguero a executat, dar sutul sau nu a nimerit cadrul portii oaspete. Totusi, Manchester City avea sa se impuna cu 1-0, singurul gol fiind reusit in minutul 76, Kevin de Bruyne marcand cu un sut din afara careului la coltul lung.  Aceasta calificare este una istorica pentru Manchester City, echipa ce ajunge pentru prima data in semifinalale UEFA Champions League.

Miercuri seara se vor disputa celelalte doua sferturi de finala, Atletico Madrid-Barcelona (1-2 in prima mansa) si Benfica- Bayern Munchen (0-1) in tur.