Home » International, Tenis » Shenzhen Open: Halep-Krunic 6-3,6-3. Primul turneu, prima semifinala pentru Simona in 2015

simona halep Joi dimineata, Simona Halep a trecut cu un dublu 6-3 de sarboaica Alexsandra Krunic, in sferturile de finala ale turneului disputat in China, Shenzhen Open.

Simona a debutat in 2015, in turneul desfasurat in China, fiind si favorita numarul 1 la adjudecarea trofeului. In sferturile de finala, Simona a intalnit pe Alexsandra Krunic, sarboaica fiind nevoita sa dispute si doua partide in calificari.

Numarul 3 mondial a condus cu 2-0 si 4-1, Simona reusind sa se impuna in primul set cu 6-3. Romanca a inceput bine si setul 2, cu un break, reusind sa conduca cu 3-1, profitand si greselile sarboaicei. Totusi, numarul 84 mondial are o perioada buna de joc, cu doua ghemuri castigate la 0, egaland astfel la 3, in setul 2. Simona nu s-a pierdut cu firea si gestioneaza mai bine finalul de set secund, castigat tot cu 6-3.

Asadar, dupa doar o ora si 3 minute de joc, romanca a obtinut prezenta in semifinalele competitiei, urmatoarea adversara fiind reprezentanta gazdelor, Saisai Zheng, numarul 97 mondial. In sferturi, chinezoaica a trecut de favorita numarul 4 in acest turneu, Zarina Diyas, in 3 seturi: 3-6, 7-6, 6-2.

Sursa foto: shenzhenopentennis.com

Etichete:, , , , , , ,