Home » International, Tenis » Shenzhen Open: Halep-Zheng 6-2,6-3. Simona bifeaza prima finala in 2015

Shenzhen Open: Halep-Zheng 6-2,6-3. Simona bifeaza prima finala in 2015

simona halep china Simona Halep a demonstrat ca poate sa joace si din postura de favorita numarul 1, reusind calificarea in ultimul act al competitiei, dupa ce a trecut in doua seturi, vineri dimineata, de reprezentanta gazdelor, Saisai Zheng.

Vineri dimineata, numarul 3 mondial a intalnit-o pe chinezoaica Saisai Zheng in prima semifinala a turneului Shenzhen Open.

Dupa un inceput echilibrat, 2-1 dupa 10 minute de joc, Simona s-a distantat la 5-1, dar si-a pierdut urmatorul ghem pe propriul serviciu. La acest scor, chinezoaica a solicitat ingrijiri medicale, revenind totusi pe teren. Simona face rebreak-ul si se impune astfel in primul set cu 6-2.

Chinezoaica a inceput cu break setul secund, echilibrul pastrandu-se pana la scorul de 3-3. Apoi a urmat un ghem la zero pe propriul serviciu reusit de Simona, care se impune si pe serviciul adversarei, castigand si ghemul pentru meci, tot pe propriul serviciu. Dupa un joc de o ora si 27 de minute, numarul 3 mondial se impune in fata numarului 97, Simona bifand astfel prima finala din acest an.

Adversara din finala se decide tot vineri dimineata, intre Petra Kvitova, numarul 4 mondial, si elvetianca Timea Bacsinszky, numarul 47 in clasamentul WTA.

Sursa foto: shenzhenopentennis.com