Home » International, Tenis » Si-a facut un frumos cadou de 8 Martie: Alexandra Dulgheru in finala de la Kuala Lumpur dupa un meci thriller in semifinale

alexandra dulgheru In turneul BMW Malaysian Open, Alexandra Dulgheru s-a calificat in finala competitiei, dupa un joc maraton de 3 ore si 15 minute cu favorita numarul 4 a competitiei.

Australianca  Jarmila Gajdosova, numarul 52 mondial, era favorita in partida de sambata seara cu Alexandra Dulgheru, numarul 94 in clasamentul WTA.

A fost un meci maraton si spectaculos, ambele jucatoare castigand cate un set, cu acelasi scor, 7-5. Dupa ce a dus partida in set decisiv, Alexandra Dulgheru a luptat in continuare, invingatoarea fiind stabilita in tie-break. Aici, Alexandra a avut nervii mai tari si s-a impus cu 7-4, reusind astfel accederea in marea finala, acolo unde o va intalni pe Caroline Wozniacki, numarul 5 mondial. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori, in ambele confruntari avand castig de cauza jucatoarea daneza.

Alexandra Dulgheru are doua titluri in circuitul WTA, ambele obtinute la Varsovia, in 2009 si 2010.

Finala de la Kuala Lumpur are loc duminica, cu incepere de la ora 12.00.

Etichete:, , , , , , , , , , ,