Home » Bacau, Locale, Volei » Si-au aratat clasa! CS Volei Alba Blaj – Stiinta Bacau 0-3

Si-au aratat clasa! CS Volei Alba Blaj – Stiinta Bacau 0-3

Stiinta Bacau volei feminin Stiinta Bacau s-a impus duminica seara, pe terenul celor de la CS Volei Alba Blaj, cu 3-0, in prima etapa disputata din Divizia A la volei feminin, in acest an calendaristic.

Elevele antrenate de Florin Grapa, pierduse in partida tur pe teren propriu, cu 3-2, avand oportunitatea in retur sa-si recupereze punctele.

Bacauancele au condus cu 8-2 si 17-12, dar gazdele au reusit sa reintre in joc si sa egaleze la 21. Mai mult, pe fondul unor servicii gresite ale oaspetilor tabela arata la un moment dat 24-24. Elevele antrenate de Florin Grapa au reusit urmatoarele doua puncte si totodata, castigarea primului set. Oaspetele au jucat mai precis in cel de-al doilea set, pe care au reusit sa-l castige de o maniera categorica. Setul 3 a semanat pe alocuri cu primul, dar tot bacauancele au gestionat mai bine ultimele puncte ale jocului si reusesc victoria cu 3-0.

“Am condus la distanta destul de mare in primul set, dar pe greselile noastre le-am adus acolo, puteau sa castige si setul. Cred ca astazi diferenta a fost facuta de blocaj, din acest motiv ele n-au putut sa joace in atac Urmatorul meci avem cu Lugojul acasa, in mod normal, nu se pune problema castigatorului. La un asemenea joc ar trebui sa joace toata echipa” ne-a declarat antrenorul Florin Grapa.

Cu aceasta reusita, Stiinta Bacau ramane pe primul loc, cu 36 de puncte, avand un punct mai mult decat ocupanta locului secund, Dinamo Romprest Bucuresti, in timp ce Alba Blaj ramane pe locul 3, cu 32 de puncte.

Stiinta Bacau – Echipa de start: Denisa Rogojinaru, Roxana Bacsis, Monika Potokar, Alexandra Sobo, Mimi Sosa, Kim Sterken-Staelens, Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Sabina Miclea si Mihaela Herlea. Antrenor principal: Florin Grapa.

Etichete:, , , ,